Můj blízký potřebuje velkou pomoc

Způsob, kterým se staráte o svého blízkého, závisí na jeho fyzickém stavu a na tom, jak velkou podporu od vás potřebuje.
 
Není schopen vstát a udržet svou vlastní váhu? Tráví většinu času na lůžku? A potřebuje, abyste mu pomáhali s oblékáním a umýváním? Pokud některý z těchto popisů odpovídá, je tato část určena právě pro vás. Zde můžete získat praktické tipy, jak mu zajistit ještě lepší péči.

Správná hygiena

Jednou z nejdůležitějších věcí, které můžete udělat pro zdraví a pohodlí svého blízkého, je pomoci mu s osobní hygienou. Jedná se ovšem o velice osobní oblast péče a někteří pečovatelé jsou z ní zpočátku na rozpacích. Může pro vás sice být výzvou, ale pomoc právě v této oblasti patří k těm nejužitečnějším momentům péče. Může dokonce značně posílit pouto mezi vámi.
 

Péče o pokožku starších lidí

Možná víte, že s tím, jak stárneme, stárne i naše pokožka. S přibývajícím věkem je stále křehčí. V důsledku toho starší lidé potřebují speciální každodenní hygienu, vhodnou pro jejich choulostivou pokožku. Platí to zejména tehdy, pokud trpí inkontinencí, neboť moč a stolice jejich pokožku dráždí a narušují. Jemné čištění a ochrana pomáhají předcházet podráždění pokožky a infekci. Současně uklidňují a dodávají vašemu blízkému pocit čistoty, pohodlí, svěžesti a zdraví. A ten může významně podpořit jeho sebedůvěru.
 
Při péči o jeho pokožku je třeba brát v úvahu tři kroky: čištění, obnovu a ochranu. S nimi vám mohou pomoci výrobky TENA z řady péče o pokožku. Jsou navrženy na míru pro křehkou starší pokožku.

Narušení pokožky a proleženiny

Jak už jsme se zmiňovali, je dobré chránit pokožku starších lidí před močí a stolicí, které pro ni mohou být velmi agresivní. Každý den při umývání vašeho blízkého kontrolujte stav jeho pokožky. Jakmile uvidíte jakékoli známky narušení pokožky, můžete přijmout vhodná opatření, aby se situace dále nezhoršovala. Praktické tipy, jak pečovat o pokožku inkontinentních lidí, si můžete prostudovat v části Inkontinence a hygiena.
 
Je možné, že člověk, o kterého se staráte, je dlouhou dobu na lůžku a není schopen pravidelně měnit polohu. Pokud je to tak, hrozí u jeho pokožky riziko narušení a vznik proleženin a opruzenin. Můžete jim předejít tím, že budete svému blízkému pomáhat často a pravidelně měnit polohu. Tento pohyb můžete pojmout jako jednoduché každodenní cvičení. Můžete jej dokonce krátce namasírovat, osvěžit jej a ulevit mu od tlaku plynoucího z dlouhodobého ležení. O více informací, jak předcházet proleženinám, požádejte svého lékaře.

Inkontinenční pomůcky

Tráví osoba, o kterou se staráte, většinu svého času na lůžku? A je inkontinentní? Pokud ano, je nejlepší používat účelové , jako jsou tradiční natahovací nebo kalhotky s upevňovacím páskem, které ochrání uživatele před středním až těžkým únikem moči.
 
Chcete-li pro své blízké najít vhodné inkontinenční pomůcky s odpovídající úrovní absorpce, vyzkoušejte TENA vyhledávač produktů.
 
Podrobný návod, jak používat a vyměňovat naše inkontinenční pomůcky, najdete na našich stránkách věnovaných výměně pomůcek.

Bezpečné uléhání a vstávání z lůžka

Člověk, o kterého se staráte, možná potřebuje vaši pomoc při vstávání z lůžka. Jeho zvedání a přesouvání může výrazně zatěžovat vaše záda. Je proto vhodné pročíst si v části Ergonomie praktické tipy pro bezpečné zvedání.

Pohyb

Pokud se váš blízký může s vaší podporou pohybovat, je dobré mu s tím pomoci. I malé pravidelné cvičení pomáhá svalům zůstat ve formě a navíc povzbuzuje ducha. Než s tím začnete, je ovšem důležité ujistit se, zda je domácnost pro takový pohyb bezpečná. Více informací najdete v části Bezpečnost v domácnosti.

Vhodná strava a příjem tekutin

Váš blízký má možná tendenci méně pít, aby nemusel tak často chodit na toaletu. I to mu však může přinést problémy. Nedostatečný příjem tekutin zvyšuje koncentraci moči a zdravotní rizika. Snažte se jej povzbudit, aby pil jako obvykle a respektoval přirozený pocit žízně.
 
Jídlo je další důležitou věcí, na kterou je třeba myslet. Pamatujte na to, že při jídle jde o více než jen o výživu. Jedná se o společenskou příležitost – čas, který můžete vy a váš blízký trávit společně. Možná byste mohli pozvat také další členy rodiny a přátele, aby přišli a najedli se s vámi, popovídali si a společně se zasmáli. Společnost dalších lidí povzbudí vašeho blízkého na těle i na duši. 

Pocit spojení s ostatními

Nezáleží na věku. Všichni máme rádi, když nás někdo drží za ruku, podrbe na zádech nebo nás vřele obejme. Být v kontaktu s rodinou nebo přáteli nám jednoduše dává dobrý pocit. Pro člověka, který tráví dlouhý čas o samotě, jsou tyto pocity o to důležitější.
 
Zkušení pečovatelé tvrdí, že i malé činnosti vykonávané společně mohou člověku, o kterého se staráte, rozjasnit den.
 
Nápady na aktivity, které si můžete užívat spolu se svými blízkými, najdete v části Aktivity, které můžete podnikat se svými blízkými.

Nebojte se požádat o pomoc

Vždy, když mluvíme se zkušenými pečovateli, první věcí, kterou doporučují, je požádat ostatní o pomoc a podporu. Mohou to být členové rodiny, přátelé nebo pracovníci místních komunit či vládních sociálních služeb.