Jak může menopauza ovlivnit duševní zdraví

Je běžné, že v období menopauzy dochází ke změnám nálady a celkového rozpoložení. Mnoho žen uvádí pocity úzkosti, podrážděnosti, „mozkové mlhy“ a nízkého sebevědomí, stejně jako pocit, že je konec jedné éry. Mnozí z nás se v tomto životním období cítí neviditelní a snaží se najít své nové místo ve společnosti.
 
Tyto pocity jsou z velké části způsobeny hormonálními změnami, kterými procházíte – pokles hladiny estrogenu může narušit vaše emoce a způsobit, že se budete cítit všelijak. 
 
Fyzické dopady menopauzy, jako jsou návaly horka, bolesti hlavy a ztuhlost kloubů, mohou mít na vás také vliv a pochopitelně způsobují, že se cítíte frustrovaní a skleslí. 
 
Pokud některý nebo některé z těchto pocitů prožíváte, můžete si být jisti, že nejste sami. Čtěte dále a dozvíte se více o tom, jak může ovlivnit vaše duševní zdraví, a o krocích, které můžete podniknout, abyste ji zvládli.

Běžné problémy duševního zdraví spojené s menopauzou

Když se žena během menopauzy cítí špatně
Hormonální změny během menopauzy mohou vést k pocitům nízkého sebevědomí a špatné nálady. Je to proto, že estrogen, který řídí menstruační cyklus, ovlivňuje také serotonin – chemickou látku, která podporuje pocity pohody a štěstí. 
 
Pokud jste v minulosti prodělala depresi, možná poznáte, že se k vám začínají vracet známé pocity, které vás mohou děsit, ale nezapomeňte, že tyto pocity jsou během menopauzy velmi časté, dají se léčit a pominou.
 
Pocity úzkosti během menopauzy
Některé příznaky menopauzy mohou vyvolávat nebo být spojeny s pocity úzkosti. Návaly horka se mohou hodně podobat záchvatu paniky, protože mohou způsobit bušení srdce a pocit horkosti a potu. 
 
Během menopauzy můžete mít také problémy se spánkem a únava může vyvolat i pocity úzkosti. 
 
Výkyvy nálad během menopauzy
Častým příznakem menopauzy jsou výkyvy nálad. Klesající hladina estrogenu může vyvolat změny ve vašich náladách a způsobit, že se dokážete ovládat méně než obvykle.
 
Může to pochopitelně ovlivnit vaše pocity a také to může zatížit vztahy, ale otevřenost a upřímnost vůči sobě samé a svým blízkým ohledně toho, co prožíváte, vám může pomoci překonat toto životní období a vašim blízkým zase pochopit, čím procházíte.
 
Fyzické faktory menopauzy, které mohou ovlivňovat náladu 
Mnoho fyzických příznaků menopauzy je dobře známých, například přibývání na váze, bolesti hlavy a bolesti kloubů. Kterýkoli z těchto příznaků vás může přivést k depresi a zkazit náladu i v těch nejhezčích chvílích, takže není divu, že má vliv na vaši náladu. Kromě toho je tu vždy možnost, že se v tomto období objeví i , s níž mohou být spojeny vlastní problémy, které ovlivní to, jak se cítíte. Ale s tím vám můžeme pomoci.

Zůstaňte během menopauzy sebevědomá

Všechny výše zmíněné pocity mohou ovlivnit vaše sebevědomí a sebeúctu, ale existují určité věci, které vám pomohou tyto pocity zvládnout a udržet si během menopauzy sebevědomí:
  • V tomto případě jste již na správné cestě: přečtěte si něco o menopauze, abyste věděla, co se s vaším tělem děje a co můžete udělat pro prevenci a pomoc s příznaky menopauzy, abyste získala znalosti, které vám umožní pochopit, jak příznakům předcházet a jak je zmírnit.
  • Sledujte svou náladu a zjistěte, jak se cítíte. Vyvolávají ve vás některé situace smutek nebo úzkost? Pokud ano, snažte se jim, pokud můžete, vyhnout.
  • Upřednostňujte spánek: Během menopauzy se vám může hůře spát, proto se snažte zlepšit svůj životní styl. Šest hodin před spaním se vyhněte kávě, čaji, nealkoholickým a energetickým nápojům, protože mohou přispívat k častému a nokturii. Přestaňte kouřit a snažte se minimalizovat stres.
  • Minimalizujte stres pomocí pravidelného cvičení, zdravé stravy a udržování stabilní hladiny cukru v krvi. Pomoci může také meditace. 
  • Jezte výživnou stravu: Vyvážená strava vám dodá víc energie, sníží hladinu stresu a pomůže vám lépe spát. Správná strava vám také pomůže zajistit dobrý stav střev, což může zlepšit produkci serotoninu. Nepravidelná a silná menstruace je běžnou součástí perimenopauzy a může vést k riziku nedostatku železa, v důsledku čehož se může zvýšit pocit únavy. Proto jezte potraviny s vysokým obsahem železa nebo užívejte jeho doplňky, abyste nedostatku železa a zvýšenému pocitu únavy zabránili.
  • Promluvte si s ostatními, ať už s přáteli, rodinou nebo jinými ženami, které také procházejí menopauzou. Pamatujte, že v tom nejste sami. Zvažte možnost připojit se ke skupině nebo fóru na Facebooku, kde získáte další podporu.
  • Četnost a intenzita příznaků se u každé ženy liší. To, že máte kamarádky, které si během menopauzy prošly nebo procházejí hrozným obdobím, ještě neznamená, že to tak bude i ve vašem případě.
  • Pamatujte, že není nenormální cítit se tak, jak se cítíte, a že je to něco, čím si každá žena někdy v životě projde. Nezapomeňte, že pro to, abyste situaci zvládli a příznakům předešli nebo je minimalizovali, můžete udělat mnoho.
  • Nesnažte se před ní schovávat, přijměte ji. Podělte se o své zkušenosti s ostatními. Budete překvapeni, kolika ženám, mladým i starším, budou vaše zkušenosti užitečné a budou chtít slyšet, co jim chcete říct. 
  • Pokud během menopauzy trpíte inkontinencí, diskrétní a účinná ochrana, jako jsou vložky TENA Lady s rychlou absorpcí, dostatečně jemné i pro tu nejcitlivější pokožku, vám může pomoci cítit se mnohem jistější.

Získání pomoci a podpory během menopauzy

Pokud pocity úzkosti, špatná nálada nebo výkyvy nálady ovlivňují váš každodenní život nebo vaše vztahy a vy s nimi opravdu bojujete, obraťte se na svého praktického lékaře. Pomoc je k dispozici a nemusíte na to být sami. Váš praktický lékař vám může nabídnout hormonální substituční léčbu (HRT – hormone replacement therapy), jiné léky nebo poradenství, které vám pomůže v období menopauzy.

Další informace