Operace prostaty

je v podstatě žláza nacházející se pod močovým měchýřem před konečníkem. Hraje velice důležitou roli v mužském reprodukčním systému, který produkuje tekutiny nesoucí spermie. Operace prostaty pro její částečné či úplné odstranění se nazývá prostatektomie. Důvody operace bývají většinou rakovina prostaty či zvětšená prostata, případně benigní hyperplazie prostaty. 

Všechny druhy operací se provádí buď v celkové, nebo částečné anestezii, a to podle doporučení lékaře. Cílem operace prostaty je vyléčit onemocnění, udržet močovou kontinenci a schopnost mít erekci, minimalizovat vedlejší účinky a minimalizovat bolest před, během i po operaci. 

Jaké se používají u operace prostaty metody?

Záleží především na tom, jaké máte problémy. V případě rakoviny prostaty se při operaci odstraňují rakovinné tkáně. Pokud však trpíte benigní hyperplazií, odebere se tkáň prostaty a obnoví se normální tok moči. 

Otevřená prostatektomie

Otevřená prostatektomie znamená, že chirurg provede řez kůží pro odstranění prostaty a okolní tkáně. V takovém případě však existují dva hlavní přístupy. 

Při radikální retropubické prostatektomii dochází k řezu z pupíku směrem ke stydké kosti. Ve většině případů chirurg odstraní pouze prostatu. Pokud ale existuje podezření, že by se mohla rakovina rozšířit, odeberou se pro otestování lymfatické uzliny. 

V případě radikální perineální prostatektomie se vede řez mezi konečníkem a šourkem. Chirurg se přiklání k dané metodě v okamžiku, kdy máte jiné zdravotní potíže, jež komplikují retropubickou operaci. V této poloze chirurg nedokáže odstranit lymfatické uzliny. Operace trvá kratší dobu, ale je u ní vyšší riziko erektilní dysfunkce. 

Laparoskopická prostatektomie 

Laparoskopická operace je méně invazivní, přičemž se opět rozlišují dva způsoby. Laparoskopická radikální prostatektomie a robotická laparoskopická radikální prostatektomie. Jaké jsou mezi nimi rozdíly? 

Laparoskopická radikální prostatektomie vyžaduje několik nepatrných řezů pro zavedení malých chirurgických nástrojů. Chirurg používá i tenkou trubici s kamerou, aby viděl operovanou oblast. 

Robotická laparoskopická radikální prostatektomie, jak už samotný název napovídá, je svěřena do „rukou“ robotického ramena. Chirurg sedí na operačním sále, sleduje monitor počítače a nasměruje robotické rameno na správné místo. Jedná se o velice přesnou operaci.

Operace prostaty, které řeší lepší tok moči

Velice častá je laserová operace prostaty, která primárně léčí benigní hyperplazii prostaty bez jakýchkoliv řezů do těla. Otázka často zní, jestli má operace prostaty laserem rizika. U některých pacientů není bohužel tak účinná, jak se od ní očekává. Laserová operace probíhá tak, že vám lékař vloží optický dalekohled přes špičku penisu do močové trubice. Poté vám odstraní tkáň prostaty, jež blokuje tok moči. 

Další možností je endoskopická chirurgie, při níž se také neprovádějí žádné řezy. Lékař používá k odstranění části prostaty dlouhou flexibilní hadičku se světlem a čočkou. Hadička se zavádí přes špičku penisu. Endoskopická chirurgie je méně invazivní. 

Lékař může zvolit jako řešení i rozšíření močové trubice. Standardním postupem je transuretrální resekce prostaty, kdy urolog rozřízne kousek zvětšené tkáně prostaty drátěnou smyčkou. Kousky tkáně se dostanou do močového měchýře a postupně je tělo vyloučí. V neposlední řadě je možný transuretrální řez prostaty, což je chirurgický zákrok, jenž spočívá v několika malých řezech v prostatě a trubici močového měchýře. Dojde tak k rozšíření močové trubice. 

Tak už víte, kdy je nutná operace prostaty. Jakmile se objeví první problémy s močením, je nezbytné je okamžitě řešit s lékařem. Než se všechno vyřeší, pomohou vám se zkvalitněním každodenního života absorpční pomůcky.