8 malých tipů pro velký dopad v oblasti energie

Chcete doma fungovat udržitelněji, ale nevíte, kde začít? Zde je 8 malých kroků, které můžete podniknout a které budou mít smysluplný dopad na vaši uhlíkovou stopu a vaše náklady na energii. Každý krok se počítá.
Pohled zdola na roh domu pod jasnou noční oblohou s hvězdami

Tip 1

Místo běžných žárovek používejte LED žárovky.

LED žárovky neobsahují rtuť a mají mnohem menší dopad na životní prostředí než klasické žárovky. Proto také LED diody vydrží až 25krát déle – což vám pomůže ušetřit energii a peníze za elektřinu. 
Černá pračka s košem na prádlo stojícím na podlaze vedle ní.

Tip 2

Změňte způsob praní.

Počkejte, dokud nebudete mít prádlo pro naplnění celé pračky, a perte je ve studené vodě (i když je na štítku uvedeno, že se má prát v teplé). To nejen prodlouží životnost oblečení a výdrž barev, ale ušetří to také spoustu energie, která by byla použita k ohřevu vody. Praním 4 z 5 dávek prádla ve studené vodě můžete za rok ještě více snížit emise CO2. 
Prádlo se suší na šňůře

Tip 3

A přeskočte sušičku.

Pokud je to možné, místo použití sušičky sušte prádlo na vzduchu. Nejen, že ušetříte energii, ale sušení na vzduchu je šetrnější k látkám, takže vám oblečení vydrží déle.  
Odpojená nabíječka položená na koženém povrchu

Tip 4

Pokud právě nepoužíváte nabíječku, odpojte ji.

Připojená elektronika, i když je samotné zařízení vypnuté, může u vás doma vést k plýtvání až 10 % energie. Každý malý krok se počítá, proto zástrčku vytáhněte. 
 Detail osoby ve velkém pleteném svetru, která drží oběma rukama šálek.

Tip 5

Než zapnete topení, oblékněte si svetr.

Každý stupeň se počítá. Je to jednoduché a pravdivé. Šetřete energii tím, že se obléknete místo toho, abyste se spoléhali na termostat. 
Okno domu s červenou fasádou.

Tip 6

Předejděte únikům tepla.

Zkontrolujte, zda vaše okna a dveře dobře těsní. Odstraněním netěsností podél pantů a spojů ušetříte energii a udržíte si doma teplo. 
Detailní záběr rukou píšících na notebooku.

Tip 7

Spravujte nastavení využívání energie.

Od notebooků přes tablety až po další zařízení – zkontrolujte si nastavení úspory energie. Může se to zdát banální, ale tím, že nebudete zbytečně plýtvat energií, můžete snížit spotřebu a prodloužit životnost baterie. Každý malý krok se počítá. 
Dvě větrné turbíny na hřebeni zeleného kopce, s mraky a slunečním světlem v dálce.

Tip 8

Přejděte na obnovitelnou elektřinu.

Pokud jste to ještě neudělali, může být přechod na elektřinu z obnovitelných zdrojů to nejlepší, co můžete udělat pro snížení své uhlíkové stopy. Často je to velmi jednoduché – stačí požádat dodavatele elektřiny o radu nebo vyhledat webové stránky, které porovnávají dodavatele elektřiny.