Často kladené dotazy

Jak funguje močový měchýř
Pokaždé, když jíte nebo pijete, vaše tělo absorbuje tekutiny. Úkolem ledvin je filtrovat z těchto tekutin odpadní produkty a vytvářet z nich moč. Z ledvin proudí do močového měchýře kontinuální malý pramínek. Močový měchýř se tak pomalu zaplňuje. Když je močový měchýř plný, odešle do mozku signál, že potřebujete jít na toaletu. Jakmile jste na toaletě nebo u pisoáru, vydá mozek velkému svalu močového měchýře pokyn k sevření a kontrakci. Současně dá pokyn podpůrným svalům (neboli svalům pánevního dna), které obklopují močovou trubici (výstup z močového měchýře), aby se uvolnily a umožnily moči projít ven.
Jak často většina lidí vyprazdňuje svůj močový měchýř?
Záleží to na mnoha aspektech, k nimž patří váš věk, strava, celkový fyzický stav, a zda v současné době berete nějaké léky. Hrubý průměr je čtyřikrát až osmkrát za den s občasnou potřebou jít v noci.
Zlepší se situace, když bude člověk, o kterého se starám, pít méně tekutin?
Ne. Pití menšího množství tekutin zvýší koncentraci moči, což naopak močový měchýř dráždí. Potřeba pak bude častější. Měli byste ho povzbudit k tomu, aby se snažil pít obvyklé množství tekutin nebo se napil, kdykoli pociťuje žízeň. Neměl by však pít ani příliš mnoho. Nadměrná konzumace tekutin není zdravá a situace by se mohla zhoršit.
Co mám dělat, jestliže nechce spolupracovat?
Pokud váš blízký odmítá spolupracovat, možná se jen snaží prosadit sám sebe, aby v nekontrolovatelné situaci získal alespoň nějakou kontrolu. Je to zcela normální. Co dělat? V klidu a pečlivě si vyslechněte jeho stížnosti a připomínky. Pak mluvte, vysvětlete mu svůj názor na věc. Zkuste se naučit a hledat nové přístupy a řešení, které budou akceptovatelné pro vás oba. A pokud váš blízký dobré řešení nepřijme, nebojte se požádat o pomoc odborníky nebo jiné pečovatele.
Když se starám o svého blízkého s inkontinencí, mohu někde získat finanční pomoc?
Ano, můžete. Poskytovatelé finančních služeb posuzují situaci každé/ho pečovatele/ky individuálně. Vyhodnotí vaši situaci a zváží všechny ostatní zdravotní problémy vašeho blízkého. Níže jsou uvedeny nejobvyklejší zdroje podpory:
  • soukromé pojištění
  • státní programy
  • komunitní programy
Jaký typ výrobků TENA bych měl/a používat?
To záleží na fyzickém a mentálním stavu člověka, o kterého se staráte. Správný výrobek může znamenat obrovský přínos pro jeho komfort a snížit potřebné množství výměn. Nabízíme celou řadu výrobků určených pro různé typy péče o inkontinenci. Pro nalezení toho nejvhodnějšího výrobku pro své blízké použijte náš Vyhledávač produktů.
Jak mám výrobky TENA likvidovat?
Použité výrobky TENA prosím likvidujte s běžným domovním odpadem. Nesplachujte je do toalety. Aby pro vás byla výměna a likvidace co nejjednodušší, doporučujeme vám pořídit si do koupelny nebo do ložnice uzavíratelný odpadkový koš.
Kde koupím výrobky TENA?
Výrobky TENA najdete v supermarketech a lékárnách. Supermarkety obvykle nabízejí omezený sortiment výrobků TENA, ovšem lékárny mají nabídku velmi širokou. Pokud lékárna nemá k dispozici konkrétní výrobek TENA, o který máte zájem, může ho většinou objednat ve velkoobchodu.
 
Prostudujte si prosím na našich webových stránkách sekci Výrobky nebo Nakupovat výrobky TENA
Kde najdu ten nejlepší zdroj informací a pomoci při péči o svého blízkého s inkontinencí?
Dobré místo, kde začít, je zde, na webových stránkách TENA. Rozhlédněte se tu. Shromáždili jsme spoustu informací od odborníků ve zdravotnictví i jiných pečovatelů, kteří se doma starají o své příbuzné nebo přátele.
Kde mohu získat další rady?
Pro další pomoc se obraťte na:
  • Bezplatnou TENA infolinku na čísle [800 770 700] (po - pá: 9 - 13h.)
  • Nebo bezplatnou linku pro objednání vzorků na čísle [800 111 121]
Vždy, když vaši blízcí zažívají problémy s močovým měchýřem, doporučujeme se obrátit na lékaře.