Stárnutí a mobilita

Zachování mobility

Je skvělé, pokud si vaši blízcí v pokročilém věku mohou ještě vyrazit na procházku. Znamená to, že jsou do jisté míry nezávislí a zvládnou i běžné věci, jako například dojít si do koupelny. Snažte se proto udržet jejich mobilitu co možná nejdéle, abyste podpořili jejich důstojnost.
 
Na druhou stranu, věk si může na lidském těle vybírat svou daň. Je přirozené, že když stárneme, naše svaly a klouby oslabují. Zhoršovat se může také naše koordinace a rovnováha. To všechno znamená, že se nedokážeme pohybovat jako kdysi. Pokud je to i případ člověka, o kterého se staráte, máte řadu možností, jak mu pomoci.  
 
Jak můžete svým blízkým pomoci, aby zůstali mobilní? Jednou z možností je povzbuzovat je, aby pravidelně cvičili. Pohyb a cvičení jim pomohou posílit svaly a kosti. Omezují také problémy s rovnováhou. Vaši blízcí se nicméně budou muset hýbat opatrně. Je proto vhodné, abyste s nimi cvičili vy sami, někdo z přátel nebo sociální pracovník.
 
Abyste napomohli jejich mobilitě, dbejte také na to, aby se ve svém domácím prostředí mohli pohybovat bezpečně. Pád může u starších osob snadno vést ke zlomeninám křehkých kostí. Může také zničit sebedůvěru, kterou potřebují, aby mohli sami stát na nohou. Snažte se tedy, aby nemohli uklouznout nebo zakopnout.
Když sami nemohou
Může nastat okamžik, kdy váš blízký považuje jakýkoli pohyb za mimořádně obtížný. Možná mu pak budete muset pomáhat s věcmi, které dříve zvládal sám – například vstávat z postele, oblékat se nebo si dojít na toaletu.
Jak pomoci
Jako pečovatel/ka můžete svému blízkému pomoci s pohybem a udržováním alespoň určité úrovně mobility. Pokud není schopen se snadno pohybovat, můžete mu pomoci s věcmi, které potřebuje.
 
Dbejte na to, aby: 
  • byl jejich jejich/váš domov pro jejich pohyb bezpečný – viz Bezpečný domov pro starší osoby
  • věděl, jak se sám dostane do koupelny a na toaletu, nebo pokud to sám nezvládne, připomeňte mu, že vás kdykoli může požádat o pomoc,
  • věděl, kde jste a koho má kontaktovat v případě jakýchkoli problémů, 
  • měl na dosah mobilní telefon nebo jiné zařízení, aby mohl zavolat nebo zazvonit, pokud bude mít jakékoli potíže.
Níže najdete další tipy, jak pomoci člověku, o kterého se staráte, ať je imobilní nebo částečně mobilní.
Najděte společné porozumění
Většina z nás má toaletní potřeby uschované u sebe. A váš blízký se může cítit trapně, když vám má říci, že si potřebuje odskočit. Je proto důležité najít způsob, jak vám může dát vědět, že potřebuje pomoci – může to být fráze nebo gesto, které respektuje jeho pocity.
Omezení případů inkontinence
Osobě, o kterou se staráte, můžete pomoci, aby se cítila sebejistěji, a to tím, že budete předcházet případům . Zkuste povzbuzovat své blízké, aby každý den chodili na toaletu ve stejnou dobu. Mohou si tak vypěstovat užitečný návyk a omezit počet případů, kdy u nich dojde k inkontinenci. 

Pokud mají obtíže dostat se na toaletu včas, zvažte používání jednorázových inkontinenčních pomůcek. Každá situace je jedinečná a chcete-li pro své blízké najít vhodné inkontinenční pomůcky s odpovídající úrovní absorpce, vyzkoušejte TENA Vyhledávač produktů.

Chcete-li zjistit více informací o výhodách, které TENA nabízí, podívejte se na Výhody produktů TENA.