Jak upravit byt pro inkontinentního pacienta

Pacient s inkontinencí je mnohdy rovněž nepohyblivým nebo má sníženou pohyblivost. V obou případech je důležité vhodně upravit byt tak, aby umožňoval našim blízkým co největší samostatnost, případně ulehčil práci nám jako pečujícím osobám. Jak na tyto úpravy?

Trvale ležící pacient potřebuje jiné lůžko

Klasická postel, třeba společná s partnerem, rozhodně není pro pacienta trvale upoutaného na lůžko vhodná. Ideální je polohovací postel, která umožňuje zvednutí lůžka, což nám jako pečujícím osobám usnadní manipulaci s blízkým, provádění hygieny i celkové péče. Polohování pak nabízí imobilnímu členovi rodiny větší pohodlí i menší riziko různých přidružených komplikací spojených s dlouhodobým či trvalým připoutáním na lůžko. Dalším důležitým vybavením lůžka by měly být vhodné úchyty, jež pacientovi umožní alespoň částečnou samostatnost. Podobná lůžka lze zakoupit i pronajmout.Měla by být první změnou, kterou v bytě s členem domácnosti upoutaným na lůžko uděláme.

TIP: Základem by mělo být jakémukoliv členovi domácnosti se sníženou pohyblivostí nebo trvale upoutanému na lůžko umožnit co nejvíce samostatnosti. I zdánlivé maličkosti, které může pacient udělat sám, jej zbavují pocitu bezmoci a tísně. Navíc zejména vyměšování a hygiena jsou velice intimními záležitostmi a vždy je tím nejlepším řešením ponechat je na pacientovi. 

Byt nesmí vypadat jako překážková dráha – čekají vás stavební úpravy v bytě

Blízcí se sníženou pohyblivostí i inkontinentní pacienti, kteří častěji navštěvují toaletu a koupelnu, potřebují svým potřebám přizpůsobit celý bytový prostor. Jako zdraví si neuvědomujeme, že jen jeden jediný schůdek může být nepřekonatelnou překážkou. Stejně tak prahy či úzké dveře. Problematické mohou být ostré rohy, rozmístění nábytku a další překážky na nejkratší cestě za běžnými denními potřebami – za jídlem do kuchyně a jídelny, na cestě do koupelny a na toaletu.

Co nás tedy čeká? Nedá se to paušalizovat, protože každý dům nebo byt je jiný. V patrových domech však budete potřebovat výtah. Zbytečný nábytek, který je v cestě, se musí z bytu odstranit. Rizikové jsou též různé dekorace a koberce po cestě. Pro pacienty na vozíku budete muset pravděpodobně odstranit prahy a rozšířit dveře. Někdy je vhodné klasické křídlové dveře nahradit posuvnými dveřmi do pouzdra. Ideální jsou ty s čidlem či na dálkové ovládání.

Pokud chceme našemu pacientovi v domácnosti usnadnit přístup do kuchyně a jídelny, či mu přímo umožnit přípravu pokrmu, optimální je prostor kuchyně a jídelny propojit. Současně budete muset udělat úpravu výšky kuchyňské linky, nebo její části, či řešit organizaci kuchyně ještě kompletněji.

Nemine nás úprava koupelny a WC

Místem, kde musíme našim inkontinentním a imobilním blízkým pomoci nejvíce, je koupelna a toaleta. Záchod by měl být bez problémů přístupným. Opět mohou být problematické prahy, dveře i příliš malý prostor. Toaleta by měla být vyšší než je běžné, což lze nejsnadněji vyřešit nástavbou na záchodové prkénko. U toalety by měla být madla usnadňují usedání i zvedání. Důležité je do správné vzdálenosti umístit veškeré hygienické potřeby. Zejména toaletní papír, ale i ostatní, které potřebují například inkontinentní pacienti.

V koupelně musíme pro naše blízké vyřešit umyvadlo ve správné výšce. Pro lidi na vozíku by mělo být snížené. Důležité je též vyřešit hygienu těla. Pro starší lidi i pacienty se sníženou pohyblivostí je ideální sprcha se sedátkem. Nezapomeňte však, že ve vhodné výšce musí být též baterie a prostor pro mycí kosmetiku. Nemusíme se bát ani vany. Dnes je i do již existující vany možné namontovat dvířka pro snížený vstup. Ty skvěle těsní a současně jsou velice praktické. Pořídit se dají velice levně, včetně montáže.

Nezapomeňte koupelnu uzpůsobit tak, aby měl pacient po ruce ručníky, oblečení, veškeré hygienické či inkontinenční pomůcky. Důležitá jsou též protismyková dlažba a protismyková podložka do sprchy či do vany.

TIP: Zjistěte si, na jaký příspěvek na úpravu bytu máte nárok. Pomůže vám to potřebné změny realizovat. 

Bezpečnost nadevše

Všechny zmíněné úpravy v bytě mají vést k větší samostatnosti našich blízkých, ale též k jejich bezpečnosti. Mnohé bezpečnostní prvky jsme již zmínili. Nesmíme však zapomenout ani na rozmístění bezpečnostních tlačítek, kterými nás mohou naši blízcí upozornit na problém, na pád, či na to, že potřebují třeba pomoci z vany.