Jak skloubit péči o blízké s prací a zbytečně se nestresovat?

Neumíte si představit, že byste maminku, tatínka, babičku či dědečka dali do zařízení pro seniory, a raději se o blízkého postaráte sami? Je to chvályhodné, ovšem musíte si uvědomit, že i náročné. Na psychiku i fyzickou kondici. Mnohé vám ulehčí různé pomůcky a služby. Proto se nechte inspirovat našimi tipy. 

Ideální péče o blízké

Může to potkat každého z nás. Se zvyšujícím se věkem síly slábnou, zdraví pokulhává. Přicházejí nemoci, které nás mohou upoutat na lůžko. A pečující stojí před rozhodnutím, zda nechat svého blízkého v ústavu. Zde se o něj sice profesionálně postarají, ale samota a odloučení od těch, se kterými jsme strávili celý život, je hmatatelná. Samozřejmě nejde pouze o to, že se bude ošetřovatelský personál starat o blízkého. Lidé v aktivním věku stále pracují a péče o blízké je tak dalším úvazkem. Stát jej samozřejmě finančně kompenzuje, ale adekvátní výdělek to rozhodně není. Pokud i vy zvažujete různé možnosti péče o blízké, zjistěte si co nejvíce, abyste dotyčnému neublížili. 

Domácí péče o ležícího pacienta – tipy

Pokud máte doma ležící osobu, musíte si zjistit, jakou péči vyžaduje jeho onemocnění. Někdo v důsledku ataky (mrtvice, sepse apod.) zůstane nehybný po určitou dobu, někdo bohužel nevratně. Pokud jde o ležícího pacienta, který nemůže ani vstát, je největším rizikem vytvoření proleženin. Takovou osobu je potřeba polohovat, obracet, aby se kůže nedřela na jednom místě, čímž by se výrazně poškodila vrchní vrstva pokožky. Do takto otevřené rány se pak snadno dostane infekce a dotyčnému hrozí v některých případech i fatální následky. Polohování není snadné, zejména pokud jde o těžšího pacienta. V jistém smyslu vám může pomoci speciální matrace. Ta se nafukuje, vytváří se bublinky a kůži ulevují. Dalším problémem je toaleta, na kterou si dotyčný sám nedojde. Nebudeme zastírat, nejedná se o voňavou práci. Velmi vám ale pomohou inkontinenční pomůcky. Například naše výrobky TENA. V nabídce najdete spoustu produktů nejen pro dámy, ale i muži si zde vyberou nejvhodnější pomůcku. Nabízí jak vložky různých velikostí, tak i kalhotky. Přestože inkontinence postihuje spíše dámy, pánové nemohou udržet moč například po operaci prostaty. Tím ale život nekončí. Se správnými doplňky můžete žít naplno.

Pomůže vám pečovatelka

Péče o ležícího pacienta může být snazší i tehdy, když k vám domů jezdí pomáhat speciálně vyškolený zdravotník nebo terapeut. Záleží na vás, do jaké míry potřebujete pomoci. Pečovatelka o seniory, to je vaše pravá ruka. Může k vám dojíždět třeba párkrát týdně, kdy nejen že pomůže, ale dohlédne i na to, zda vše děláte správně. V případě potřeby vám i poradí. Pečovatelka rovněž může dojíždět každý den, kdy budete v práci, a o seniora se postará s profesionálním přístupem. 

Inkontinenční vložky a kalhotky

Tyto produkty jsou obvykle nezbytnou součástí péče o ležícího pacienta. Samozřejmě, že můžete přiběhnout s přenosnou nádobkou, když bude chtít dotyčný na toaletu. Ne vždy se to ale stihne. Proto je využití těchto inkontinenčních pomůcek na místě. Za prvé vám jako pečující osobě uleví od stresu. Za druhé se dotyčný pacient nebude cítit trapně, kdyžu něj dojde k úniku moči nebo stolice.. Hygienické pomůcky jsou vyrobeny z kvalitních dermatologicky testovaných materiálů, aby nedráždily pokožku. Jsou komfortní pro kohokoli, nabídka produktů je skutečně pestrá. Například naše značka TENA dnes už nenabízí pouze vložky a kalhotky. Můžete si pořídit i vlhčené ubrousky, které vám usnadní očištění pokožky. Pro ochranu kůže před poškozením pak můžete použít bariérový či zinkový krém, který ochrání před podrážděním pokožky a usnadňuje hojení.