Polyurie jako jedna z urologických obtíží

Močový měchýř nás dokáže potrápit mnohými způsoby. Velmi bolestivý dokáže být zánět močového měchýře, život omezující je inkontinence a příjemná není ani polyurie, tedy nadměrný výdej moči.

Polyurie znamená, že člověk za den vydá více než 2-3 l moči, dnem se přitom rozumí plných 24 hodin. Nepleťte si však polyurii s častým nutkáním močit, tyto obtíže se označují jako polakisurie. Pokud tedy pacient chodí často na toaletu, ale výdej moči je malý, nejedná se o polyurii.

Není třeba se hned stresovat, polyurie nemusí značit nemoc

Polyurie je sama o sobě symptom, nejedná se o žádnou nemoc. Někdy dokonce ani nemusí být projevem vážných zdravotních problémů. Pokud se polyurie objevuje jen občas, tedy ne nutně každý den, možná je na vině nadměrný příjem tekutin či konzumace močopudných nápojů. Jestli hodně pijete, je naprosto normální, že chodíte často na toaletu.

Trápí-li vás polyurie, zamyslete se nad tím, co pijete a jíte

Zdá se vám, že vyprodukujete až příliš velké množství moči, ačkoliv zase tolik tekutin nepřijímáte? Zamyslete se nad tím, co přesně pijete. Pro tělo je nejlepší pít čistou vodu, která vám v žádném případě neuškodí. Výjimkou je otrava vodou, kdy vypijete přílišné množství vody bez dostatečného obsahu minerálů. Jde ale opravdu výjimečné případy.

Jestliže často konzumujete kávu, pivo, alkohol, kolovou limonádu, kakao, energetické drinky či čaje, je docela běžné, že chodíte častěji na toaletu. Právě tyto nápoje jsou totiž známé jako močopudné.

Na produkci moči mají vliv i některé potraviny, zejména kyselá strava (citrusy, brusinkový či pomerančový džus), velmi kořeněná jídla (křen, kari, salsa, mexická jídla, chilli papričky). Právě tyto potraviny byste neměli konzumovat ani před spaním, pokud nechcete, aby vás nutkání na močení v noci budilo.

Polyurie může poukazovat na diabetes

Časté močení a také vydatné močení je ukazatelem toho, že se v těle může něco dít. První, co byste měli zvážit, je určitě cukrovka. V tomto případě mluvíme o tzv. osmotické polyurii, kdy se do moči dostává nadměrné množství osmoticky aktivních látek, za nimiž následuje pasivně další voda, a proto tělo produkuje více moči. Za osmoticky aktivní látku je zde označována glukóza. Časté močení či nadměrná produkce moči jsou mnohdy prvním příznakem projevující se cukrovky.

Mezi další příčiny polyurie patří například deficit antidiuretického hormonu, vrozené poruchy, polycystóza a další méně rozšířené příčiny.

Co dělat, pokud máte podezření na polyurii?

Pozorujete u sebe nadměrnou produkci moči? V prvé řadě se zbytečně neděste a vydržte své tělo pozorovat delší dobu. Pokud jste jeden den nadměrně často chodili na toaletu, ještě to nic neznamená. O problém se jedná tehdy, když se záležitost opakuje či přetrvává delší dobu. V takovém případě je určitě vhodná návštěva lékaře, který doporučí další postup a případná doplňující vyšetření.

Než se vydáte k lékaři, zkuste omezit výše popsané močopudné nápoje a potraviny. Vyřaďte je na nějakou dobu ze své stravy a sledujte, zda bude mít změna nějaký efekt. Jestliže ano, máte vyřešeno a zřejmě není potřeba navštěvovat žádného odborníka.

Pakliže vyřazení těchto nápojů a potravin nepomůže, je na čase vydat se k lékaři. Nejprve navštivte svého praktického lékaře, popište mu svůj problém a zeptejte se na možnou souvislost s diabetem. Pravděpodobně vám vezme krev a přesvědčí se, zda vás netrápí právě cukrovka. Jestliže ani toto nebude příčina, pošle vás k urologovi, kde vás čeká podrobnější vyšetření.

Před žádným zdravotním problémem bychom neměli zavírat oči, v případě polyurie je však zbytečné se hned strachovat. Jestli vám znepříjemňuje život a nedokážete si s ní poradit sami, pak se určitě zajdete poradit s lékařem. Zjistí, jestli vás trápí osmotická polyurie a co se dá konkrétně s vaší situací dělat.