Inkontinenční vložky vs. kalhotky: Které vybrat?

Stojíte před rozhodnutím, zda pro sebe či pro osobu, o niž pečujete, vybrat raději inkontinenční , nebo inkontinenční kalhotky? Kdyby vás při výběru čekala jenom tato otázka, bylo by to jednoduché. Jenže ono ke všemu existuje ještě vícero typů kalhotek i vložek.

Nejlepší samozřejmě je, když si na začátku vyzkoušíte všechny možné inkontinenční pomůcky, jež jsou na trhu k dispozici. Nemusíte kvůli tomu nakupovat vybavení za spoustu peněz, TENA vám nabízí možnost objednat si bezplatné vzorky. Každá osoba má nárok na jedno balení vzorků každých 12 měsíců.

Pokud toužíte rozmyslet se předem, jaké zdravotní pomůcky nakoupíte, máme pro vás informace, které vám mohou pomoci se rozhodnout.

Základním vodítkem je závažnost inkontinence

Prvním kritériem, které byste měli zvážit, je závažnost problémů. Pro lehkou inkontinenci jsou vhodné inkontinenční či vložné látkové pleny, pro střední až těžkou zvolte raději inkontinenční kalhotky. Samozřejmě nejde o pevné rozdělení. Pokud někomu s lehkými potížemi vyhovují kalhotky, není problém je nosit, a naopak. Například vložky TENA Comfort Maxi jsou určeny pro ochranu při těžkém úniku moči.

Podle toho, zda se pacient sám pohybuje, nebo je imobilní, se pak v případě kalhotek rozhodnete, jestli zvolíte klasické inkontinenční kalhotky, které se navlékají jako běžné spodní prádlo, nebo . Ty se zapínají na suchý zip podobně jako dětské plenky, a proto je zvládnete nasadit i ležícím pacientům. TENA má na svém webu připravenou celou řadu videí pro pečovatele, která vás naučí, jak nasadit a vyměnit inkontinenční pomůcky.

Důležitý je systém kapek značící absorpci

Podle stupně je při výběru inkontinenčních pomůcek potřeba sledovat absorpci. U výrobků značky TENA je značena kapkami, jichž je celkem 9. Čím více kapek je vybarvených, tím více tekutiny pomůcka pojme.

Sortiment značky TENA je rozdělen podle pohlaví. Proč tomu tak je? Protože ženy i muži mají rozdílnou stavbu těla, potřebují jiný tvar kalhotek. Liší se i tvar spodního prádla, proto také musí být rozdílné, aby bezpečně a diskrétně padly do pánského či dámského prádla.

Mimochodem při inkontinenci se rozhodně nehodí používat menstruační vložky. Inkontinenční pomůcky, na rozdíl od těch menstruačních, jsou uzpůsobené absorpci moči a dokáží také pohlcovat pach.

Vložky ani kalhotky nepadají, s tím si starosti nedělejte

Spousta pacientů se ze začátku inkontinenčním vložkám vyhýbá, mají strach, že se budou posouvat. Pro pacienty s lehkou inkontinencí jsou přitom příjemnější, a to zejména v létě. Výrobci se sice snaží inkontinenční pomůcky dělat prodyšné a příjemné kůži, ale letním vedrům mohou odolávat jen těžko. Za horkých dnů je lépe mít toho oblečeného co nejméně, jsou tedy přijatelnější než kalhotky.

Vložky se samozřejmě přilepí ke spodnímu prádlu, přesto mají někdy inkontinentní pacienti strach, že se vložka pohne. I když je to nepravděpodobné, je zbytečné se tímto stresovat a přidělávat si starosti. Pro tyto případy se dají pořídit fixační kalhotky. Jsou opakovaně použitelné, dají se prát jako běžné spodní prádlo a ani po několika vypráních neztrácí tvar. Existuje jich několik druhů, například klasické bavlněné či síťované.

Podobné vylepšení existuje i pro kalhotky. Kdo se bojí pohybu kalhotek, může si pořídit kalhotky s upevňovacím pásem z elastického materiálu. Tento typ kalhotek je určen pro střední, těžký a velmi těžký .

Využijte vyhledávač produktů

Stále nevíte, jestli kalhotky, nebo ? Netušíte, který konkrétní typ? Právě pro vás je určen vyhledávač produktů. Zadáte, jak závažná je, zda je pacient mobilní, a vyhledávač vám přímo doporučí produkty vhodné pro váš případ.

Nelze říct, zda jsou lepší inkontinenční vložky, nebo kalhotky. Oba produkty mají své výhody a spousta pacientů je kombinuje. I vy se to určitě časem naučíte. Rozhodně se nebojte zkoušet nové pomůcky, na trhu se stále objevují čím dál lepší a vychytanější typy pro ještě větší pocit komfortu.