Trápí vašeho rodiče oligurie? Jak mu pomoci?

Trápí vašeho rodiče oligurie? Jak mu pomoci?

Pečujete o blízkou osobu, která má problémy s ledvinami, a tím pádem se u ní objevila oligurie? V podstatě se jedná o snížený objem vyloučené moči během hodiny, respektive celého dne. Dospělý člověk by měl za jeden den vyloučit zhruba jeden a půl litru moči. Pokud je však množství vyloučené moči mnohem menší, tedy maximálně půl litru, jedná se o oligurii. Jaké jsou její příčiny a jak ji řešit?

Důvodů, proč vůbec ke snížené diuréze dochází, je celá řada – od šokového stavu přes dehydrataci organismu až po vážné onemocnění ledvin.

Příčiny oligurie

 • Dehydratace. Snad nejčastější příčinou je dehydratace organismu. Oligurie se tudíž většinou objeví během střevní chřipky, tedy při zvracení a průjmu.


 • Popáleniny a další vážná zranění. Popáleniny tělo dehydratují, čímž se snižuje i objem vylučované moči. Dále mezi příčiny patří traumata, jako jsou ztráta krve, anafylaktický šok způsobený alergií či septický šok po infekci anebo chirurgickém zákroku.

   

 • Překážka v močovém ústrojí. Ledviny vylučují tekutinu, která putuje do močové trubice přes močový trakt. Moč však mohou zablokovat různé překážky jako například jizvové tkáně po operaci, ledvinové kameny, v horším případě nádor. V takovém dojde k oligurii, případně anurii, což je stav, kdy už nemočí člověk vůbec.

   

 • Léky. I některé léky snižují objem vylučované tekutiny, přičemž k těmto lékům se řadí aspirin a ibuprofen, určitá antibiotika, některé léky užívané při chemoterapii, inhibitory pro úpravu krevního tlaku, léky používané k léčbě hyperaktivního močového měchýře či kontrastní kapaliny používané při rentgenech a dalších lékařských vyšetřeních.

   

 • Onemocnění ledvin. Oligurii může způsobit i selhání ledvin. Tehdy se jedná o signál, že ledviny nefungují tak, jak by měly.

Diagnostika oligurie

Pro správnou diagnostiku oligurie je nezbytné navštívit lékaře. Lékař nejprve pokládá základní otázky, například jak dlouho problém trvá, jestli se objevilo zvracení, respektive průjem, a jaké léky pacient užívá. Poté provede prohlídku, vezme vzorek moči, jestli se v ní neobjevují bakterie či nějaká infekce. V některých případech požaduje i ultrazvuk, aby se zjistilo, v jakém stavu jsou ledviny a další okolní orgány.

Léčba oligurie závisí na její příčině

Léčba oligurie závisí na tom, jaká je její příčina. Jestliže ji způsobuje dehydratace, v takovém případě je nezbytné zvýšit příjem tekutin a hlídat pitný režim. Ve vážných případech se zavodní organismus kapačkami.

Pokud jsou příčinou malé ledvinové kameny, tak se opět doporučuje zvýšit pitný režim a užívat léky na uvolnění močové trubice předepsané lékařem 

Oligurie zapříčiněná onemocněním ledvin vyžaduje návštěvu nefrologa, jenž navrhne optimální léčbu. Ve vážných stavech může být nezbytná transplantace či dialýza, což je proces, jenž z krve odebírá další vodu a toxiny, neboť nemocné ledviny tento proces už nezvládají.

TENA pomáhá s péčí o nejbližší

S močovým ústrojím je spojena celá řada dalších problémů, jako je třeba inkontinence, což je nechtěný únik moči. Rizikovou skupinou je především starší generace. Objevila se inkontinence u vašeho rodiče, o něhož pečujete? Zkvalitněte jeho život vhodnými pomůckami, jako jsou inkontinenční vložky, kalhotky, ochranné spodní prádlo a podobně. Přečtěte si, jak jinak můžete svému blízkému pomoci s inkontinencí.

Vám to ušetří práci a současně se váš rodič bude cítit příjemně, a to i v případě, že dojde k nekontrolovatelnému úniku moči. Produkty jsou navrženy tak, aby pohltily velké množství tekutiny, ale zároveň dodaly člověku pocit suchosti.