Leukocyty v moči

Leukocyty v moči mohou, ale nemusí znamenat problém

Leukocyty nejsou nic jiného než bílé krvinky, které jsou v těle zodpovědné za jeho obranné reakce. Běžně se vyskytují v krvi, i tam se jejich hodnota hlídá. V moči by se vyskytovat neměly, přesto se tam občas dostanou. Jak k tomu dochází a co to znamená?

Při vyšetření moči se kromě jiného zkoumá hladina leukocytů. Za normální je považována hodnota nižší než 20 na jeden µl moči. Pokud vám lékař zjistí vyšší hodnotu, zřejmě vás pošle na doplňující vyšetření. Ani ta však nemusí nic vážného prokázat.

U zdravého člověka leukocyty nepřekonají filtr

V moči končí nepotřebné látky z krve. Některé vznikají zpracováním potravy či léků, jiné vlivem metabolických reakcí. Ledviny je z krve filtrují a pak se z nich tvoří moč. Právě v ledvinách se může skrývat příčina toho, proč se vám leukocyty dostaly do moči.

Když je příčina v ledvinách

Ledviny jsou tvořené tzv. nefrony, v nichž se nachází filtrační membrána připomínající sítko. Přes toto sítko prochází močovina, voda, minerály či aminokyseliny, jež se tak dostávají do moči. Leukocyty by přes něj však standardně procházet neměly.

Sítko může narušit požití alkoholu i léků

Z důvodu zánětu ledvin či následkem požití alkoholu či léků se sítko může porušit a leukocyty jím najednou projdou. Při některých zánětech (ledvin, močového měchýře, močové trubice, močovodu, pánvičky) navíc leukocyty do moči prochází až za sítkem – snaží se tudy dostat k místu infekce (už jsme si vysvětlili, že v těle bojují proti nemocím). Důvodem může být i vysoký krevní tlak, při větším tlaku se totiž sítkem protlačí i větší molekuly včetně leukocytů.

Co nám říkají zvýšené leukocyty v moči?

Zvýšené hodnoty leukocytů v moči mohou mít při neléčení vážné důsledky. Kvůli přerušenému sítku pacient ztrácí krevní bílkoviny, vyskytuje se krvácivost a vznik otoků. Hrozí i narušení či selhání funkce ledvin. Pro leukocyty v moči norma mluví o 20 na jeden µl. Jakákoliv zvýšená hodnota by se tedy měla řešit. Na co nejčastěji zvýšené bílé krvinky poukazují?

Pro určení diagnózy je nezbytné posouzení lékaře. Lékař musí prozkoumat, co dalšího se v moči kromě leukocytů vyskytuje. Pokud tam najde i bakterie a viry, jde o infekci. Když se v ní nachází červené krvinky a minerály, pravděpodobně bylo porušené síto. Z infekcí se pak jedná nejčastěji o:


  • Zánět močových cest: Pacient má potíže s močením (pálení, řezání), v moči se může vyskytovat krev, cítí bolesti při močení, může se objevit i teplota. Tyto záněty jsou častější u žen, protože oproti mužům mají kratší močovou trubici, kterou se do močových cest mohou dostat bakterie.

  • Zánět ledvin: Typická je bolest v zádech i břiše a krev či hnis v moči. Někdy se objevuje i nevolnost, zvracení, horečka a zimnice. Pacient má časté nutkání na močení, které je bolestivé a pálí.

  • Zánět prostaty: Muži mohou pociťovat bolest hráze či problémy s ejakulací. Někdy se k nim přidávají horečnaté stavy, lékařské vyšetření pak odhalí zvětšenou a citlivou prostatu.

     

    Ve všech případech je vhodné dodržovat pitný režim – infekci se někdy podaří z těla samovolně vyplavit. Lékař může předepsat také antibiotika. O pocit pohodlí a jistoty se v případě potíží s močením postarají inkontinenční pomůcky TENA. V naší nabídce najdete vložky, natahovací kalhotky i pánské ochranné pomůcky.

    Pro vyléčení je také důležité zůstat v klidu a pohodě. Díky spolehlivým inkontinenčním pomůckám se může nemocný přestat stresovat tím, zda stihne doběhnout na toaletu.

Ne vždy znamenají leukocyty v moči problém

Někdy vyšetření moči ukáže zvýšený výskyt leukocytů, ačkoliv nic dalšího se neprokáže. Následné vyšetření je vždy na místě, ale když se při něm nic nezjistí, je zbytečné se situací stresovat.

Kdy je výskyt leukocytů běžný?

U někoho je zvýšená hladina leukocytů běžnou záležitostí. Normální je také v časných stadiích těhotenství. Jindy se do moči dostane z vnějších orgánů při odebírání vzorku moči. Pokud se chcete tohoto vyvarovat, před odebíráním vzorku byste se měli omýt čistou vodou (nikoliv mýdlem) a následně odebrat až střední proud moči.