Imobilní ležící pacient

Jak pečovat o imobilního pacienta?

Může to přijít zcela nečekaně. Váš blízký prodělá těžkou příhodu, po které zůstane nepohyblivý. Na čas, nebo je stav trvalý. Nevíte, jaké máte možnosti ohledně péče? Poradíme vám, jak se s touto nelehkou situací vyrovnat.

Dočasně i trvale imobilní pacient

Dokud nám všechny životní funkce standardně fungují, nepřipustíme si, že by se mohlo stát něco, co nás zcela paralyzuje. Ti, kteří mají zkušenosti s tím, že přestali chodit, hovoří o tom, jak je těžké se obstarat. Nemohou si dojít na toaletu, podají si jen to, co je v bezprostřední blízkosti, záleží samozřejmě na míře postižení. V každém případě jsou odkázáni na pomoc druhých. Pro tyto blízké osoby je to rovněž nová zkušenost. Nejprve se podívejme na dočasně imobilní pacienty. Do tohoto stavu se dostanou například po mrtvici či jiné atace, která omezí jejich pohyblivost. Zpočátku jsou tito lidé v nemocnici, ale co následně, když se uzdraví a musí se jen naučit chodit? Musí se vybrat rehabilitační zařízení či následná péče, kde pacienty tzv. rozchodí. Většinou to je zdlouhavý proces. Stejně tak lze zajistit převoz domů a fyzioterapeut může jen docházet, ovšem k tomuto řešení se přistoupí v případě, že je někdo z rodiny trvale doma, protože imobilní pacient na sebe může převrhnout i horkou kávu. Jestli je prognóza méně příznivá a imobilita je trvalá (upoutání na lůžko či na invalidní křeslo), je zapotřebí zajistit pacientovi takovou péči a pozornost, aby se mu nemohlo nic stát. Většinou se volí různá zařízení typu LDN, to ovšem neznamená, že se nemůžete naučit, jak manipulovat s imobilním pacientem. Pomoc a sounáležitost blízkého dotyčného vždy potěší.

Pomůcky – imobilní pacient

Postižený si nemůže dojít na toaletu, proto je buď trvale připojen na odvod moči či má bažanta. Jedná se o hadičku, která vede do plastového pytlíku, jež se vyprazdňuje. Chce-li se pacientovi vykonat větší potřebu, dává se mu speciální mísa, nad kterou se nadzvedne. Pro všechny případy se pod tělo používá i savá podložka, kdyby došlo ke znečištění. Velmi praktické jsou vlhčené ubrousky, s jejichž pomocí se intimní partie lépe otřou a vydezinfikují. Mohou se rovněž používatpleny pro dospělé. Pokud máte doma dotyčného pacienta, můžete mu pořídit polohovací postel, aby mu nevznikly proleženiny. Samozřejmě je podstatné pacienta i ručně polohovat. Velmi vám pomůže hrazdička, s níž se dotyčný přitáhne. Vy nadzvednuté tělo můžete snáze posunout.

Péče o imobilního pacienta

Jestli se jedná o osobu, která má naději v uzdravení, musíte s dotyčným začít cvičit co nejdříve, protože svaly slábnou a o to je těžší se poté postavit. Cvičit se dá i vleže, lze zakoupit speciální šlapadlo. I obyčejné kroužení končetinami pomáhá, protože se lépe prokrvují. Velmi účinné je tzv. prošlapávání, tedy tlačení nohou do země, pelesti postele nebo ruky druhé osoby. Vyvolaný odpor svaly posílí. Postupnému zmobilizování pomáhá i chodítko. Jestli využíváte pojízdné křeslo, přistavte jej k posteli tak, aby manipulace s dotyčným byla co nejrychlejší. Dotyčného poté obejměte, dejte si ruce pod jeho obou podpaží, zvedněte a přemístěte jej. Opatrnost je samozřejmostí, proto se předem poraďte s odborníkem (lékařem, fyzioterapeutem), jak se o imobilního pacienta starat.