Časté zadržování moči

Chodíte příliš často na záchod? Buďte rádi. Zadržování moči je pro tělo nebezpečné. Může vést k močovým infekcím a v krajním případě až k selhání .

Frekvenci močení většina lidí nevěnuje moc pozornosti. Až ve chvíli, kdy začnou chodit na toaletu příliš často, nebo naopak málo, si uvědomí, že je něco v nepořádku. Všimli jste si takového problému? Nemusíte mít nutně nějakou ze zdravotních potíží. Podle odborníků je běžné, když během 24 hodin močíte 5–7×.

Dlouhodobé časté močení může znamenat problém

Každému se občas stane, že chodí na záchod často, protože zrovna hodně pije nebo pije močopudné tekutiny. Pokud se však s tímto problémem potýkáte dlouhodobě, mohlo by to značit problém. Na vině může být zánět močového měchýře a v horším případě některá z pohlavně přenosných chorob. Například chlamydie nebo kapavka jsou typickými zástupci bakteriálních infekcí způsobujících časté . V každém případě je dobrý nápad navštívit lékaře.

Močí se z těla vyplavují bakterie

Dodržování pitného režimu a zdravého stravování je zásadní pro správnou funkci vylučovacího systému. Navíc voda náš organismus hydratuje, přispívá k lepšímu stavu pleti a vůbec má spoustu kladných účinků na tělo. Hlavně ale přispívá k vyplavování škodlivých bakterií, protože pokud hodně pijete, chodíte také více na toaletu. A spolu s močí se z těla ven vyplavují i bakterie. Při zadržování moči si škodlivé bakterie udržujete v těle, zvyšujete tak riziko vzniku infekce močového měchýře a močových cest. V extrémních případech může dojít k návratu moči do ledvin, selhání ledvin a k následné smrti. Na toaletu byste tedy měli chodit vždy, když cítíte středně silné nutkání na .

Močový měchýř prasknout nemůže

Máte-li plný močový měchýř, spustí se pocit nutkání na . Co se však stane, pokud ho budete ignorovat? Někteří lidé si myslí, že jim močový měchýř praskne. K tomu ovšem nikdy nedojde. Dříve vám povolí svěrač a dojde k samovolnému úniku moči. Močový měchýř sice prasknout může, nicméně nikoliv kvůli své omezené kapacitě, ale při prudkém nárazu (např. během autonehody) či vinou ucpané močové trubice. Močení byste však neměli oddalovat, protože budete-li to dělat dlouhodobě, můžete si přivodit vážné zdravotní potíže.

Zadržování moči ani příliš časté močení nejsou v dlouhodobém měřítku pro naše tělo prospěšné – proto se nestyďte a při problémech s močením navštivte lékaře. Při nechtěném úniku moči si u nás objednejte inkontinenční pomůcky a nejdřív vyzkoušejte vzorek zdarma.

Pokud vás téma ohledně močení zaujalo, přečtěte si další články: