Návštěva lékaře při úniku moči - Co Vás čeká

Bojíte se návštěvy lékaře při úniku moči? Zahoďte stud a připravte se.

Většina lidí trpících únikem moči návštěvu lékaře odkládá. Stud a strach jim často nedovolí svěřit se s tímto typem intimních problémů někomu cizímu. Obava z nepříjemných vyšetření je přirozená.

 

Mnoho lidí první projevy tohoto problému podceňuje a očekává, že se jedná pouze o dočasnou nepříjemnost. Tento velmi častý příběh obvykle začíná nutkavým častým močením s nenápadným únikem moči připisovaným různým aktuálním okolnostem. Když se tato situace opakuje a člověk se dostává do nepříjemných situací i na veřejnosti, začíná se pomalu uzavírat před světem. Nejdříve zruší několik schůzek a začne se stranit společenských aktivit. Má strach povídat si s nejbližšími a návštěvu lékaře odkládá i několik let.

Tato situace je zcela běžná, pacienti se této návštěvě vyhýbají i několik let od doby, kdy se jim únik moči stal každodenním problémem. V průběhu této doby dochází k progresi neboli úniku moči a zhoršování příznaků. Přitom tímto problémem trpí většina populace a věková hranice pacientů se neustále posouvá směrem dolů.

Když si uvědomíte, jak je časté a únik moči běžným problémem snáz tento ostych odbouráte. Přitom je léčba inkontinence v dnešní době úspěšná a vyšetření, která jsou k tomu potřebná, nejsou bolestivá.

Návštěva lékaře by se neměla odkládat. Obraťte se nejdříve na svého praktického lékaře.

Není snadné odbourat ostych a přirozený strach. Myslete pozitivně, čím dříve absolvujete návštěvu lékaře a léčbu , tím dříve se Vám vrátí spokojený a plnohodnotný život.

Ať už trpíte únikem moči nebo častým močením několik let nebo Vás první problémy zastihli nedávno, překonejte strach a navštivte praktického lékaře. Ten zahájí léčbu inkontinence nebo Vás dle stanovené diagnózy pošle ke gynekologovi nebo urologovi, případně dalšímu specialistovi.

Jakmile začne únik moči bránit v běžných aktivitách, neměli byste návštěvu lékaře odkládat.

Neustálé odkládání vyšetření může problém prohloubit a léčba inkontinence pak může být mnohem náročnější.

Únik moči a časté močení jsou běžnější, než si myslíte. Udělejte si přípravu a nebojte se ptát.

K dlouhodobému oddalování návštěvy lékaře napomáhá nízká informovanost o problému a léčbě . Nebojte se však zeptat na cokoliv. Najděte si klidnou chvilku, vezměte pero a papír a zapisujte si vše, co Vás zajímá a trápí. Inspirovat se můžete v článku Na co se zeptat lékaře. Zkuste si také předem zapsat všechny důležité informace, na které se může lékař ptát Vás.

Připravte se na tyto základní otázky v průběhu návštěvy lékaře:

       Jak často dochází k úniku moči?

       Jak často pociťujete nutkavou potřebu ?

       Dochází k úniku moči cestou na toaletu?

       V jakých různých situacích Vás trápí únik moči? Například sport, zvedání těžkých věcí, kýchnutí, smích.

       Musíte vynaložit velkou námahu, abyste se mohli vymočit?

       Používáteabsorpční pomůcky?

       Jaký je Váš životný styl? Cvičíte, kouříte, pijete alkohol nebo hodně kafe?

       Trpíte vážnou nemocí? Diabetem, Roztroušenou sklerózou?

Léčba inkontinence – jaké vyšetření ji předcházejí?


Pokud Vám běhá při pomyšlení na vyšetření husí kůže, nepodléhejte panice. Není potřeba se bát bolestivých vyšetření.

 

       Při návštěvě lékaře můžete očekávat odběr krve a moči. Lékař bude zjišťovat podrobnou anamnézu formou otázek. Protože se na ně připravíte již předem, bude to hračka.

 

       Lékař provede fyzikální vyšetření břicha, pánve, konečníku.

 

       Další základní vyšetření je neurologické, kontrola kožních komplikací a zjištění psychosomatických příčin.

 

       Čeká na Vás také ultrazvukové vyšetření ledvin, močového měchýře, močovodů, dělohy a prostaty. Tímto nebolestivým vyšetřením se zjišťují základní poměry v pánvi a kapacita močového měchýře.

 

       Lékař může provést i jednoduché stresové testy, u kterých se zjišťuje únik moči při zakašlání nebo břišním tlaku.

 

       Pro přesnější určení typu můžete vyplňovat dotazník, který pomůže lékaři zjistit charakter a průběh onemocnění. Nebo si budete vést denní záznam, tzv. mikční deník. Jedná se o několika denní záznam toho, jak časté v průběhu dne Vás trápí, závislost úniku moči na množství přijatých tekutin, záznam příjmu a výdeje tekutin.

 

       Ženy by měli absolvovat také základní gynekologické vyšetření a muži vyšetření prostaty.

 

       Připravte se na možné urodynamické vyšetření močového měchýře gynekologem nebo urologem. Při vyšetření je cévkou naplněn močový měchýř přes močovou trubici. I když to nezní příjemně, nejedná se o bolestivé vyšetření.

 

 

Na základě výsledků těchto vyšetření lékař rozhodne, zda zahájí konzervativní léčbu inkontinence nebo jsou potřebné další specializovaná vyšetření. Léčba závisí na diagnostikovanémtypu inkontinence.

 

 

Únik moči je běžný problém postihující ne jenom starší ženy nebo seniory, ale také muže a pořád častěji i mladší lidi. Nedovolte, aby Vám znepříjemnil každodenní život. Návštěva lékaře a následná léčba inkontinence Vás může vrátit zpět do života.