Tipy a rady související se samovolným únikem moči

První krok, který byste měla učinit, je zvážit, zda by mohla pomoci drobná úprava životního stylu.

Nepřestávejte pít

Můžete být sice v pokušení snížit množství vypitých tekutin, avšak tento postup může vyústit ve vyšší koncentraci moči, která bude poté močový měchýř dráždit a vybízet jej ke zvýšené aktivitě. Doporučujeme vypít takové množství tekutin, jaké je obvyklé k zahnání pocitu žízně. Takové množství by mělo stačit k zachování zdravé barvy moči. Moč by měla mít barvu světlé slámy. Jak asi očekáváte, přílišný přísun tekutin pouze zesílí nucení na toaletu, takže se snažte pít zcela normálně jako každý jiný zdravý člověk.

Společenské aktivity

Člověk by si měl života užívat a kvůli samovolnému úniku moči byste si neměla odepírat svá potěšení! Mějte však neustále na paměti, že kofein, alkohol a sycené nápoje jsou diuretika, která způsobují častější návštěvu toalety.

Kontrola tělesné hmotnosti

Mezi nadváhou a inkontinencí existuje spojitost. Zamýšlíte-li tedy shodit pár kilogramů, můžeme tento krok pro začátek jen doporučit.

Jste-li kuřačka

Kouření samotné samovolný únik moči nezpůsobuje, avšak kašel, který kouření vyvolává a který způsobuje tlak na močový měchýř, již ano. Není to další důvod přestat kouřit?

Cvičení 

Ovládání močového měchýře lze často zlepšit cvičením svalstva pánevního dna, takže tento druh fyzioterapie se obvykle předepisuje jako první způsob léčby stresové inkontinence. Ve skutečnosti lze pravidelným cvičením svalstva pánevního dna po dobu 3 až 6 měsíců zlepšit či dokonce zcela vyléčit až 70% malých až středně velkých úniků moči. Mějte však na paměti, že výsledky cvičení se budou projevovat dlouhodobě jen v případě, že nepřestanete cvičit. Tato cvičení fungují na principu opětovného nabytí schopnosti ovládat svalstvo, které uzavírá močovou trubici. Nikdy není pozdě začít – projevy úniku moči lze zlepšit i v 70. či 80. roku věku. Podrobného průvodce cvičením svalstva pánevního dna naleznete v oddílu Cvičení.

S ohledem na správné provádění cviků může lékař doporučit techniky, jakými jsou například biologická zpětná vazba nebo elektrická stimulace.

Zdravotnické pomůcky

Kde nepomůže fyzioterapie, může lékař zvažovat další možnosti léčby. Zavedení cévky s přenosným vakem může být dočasné opatření, zejména je-li inkontinence důsledkem chirurgického zákroku, ze kterého se pacient zotavuje.
Nejobvyklejšími inkontinenčními pomůckami, které se při inkontinenci používají, jsou absorpční pomůcky jako jsou inkontinenční vložky, pleny pro dospělé, natahovací absorpční spodní prádlo, absorpční kalhotky, plenkové kalhotky pro dospělé, ad. Tyto výrobky jsou navrženy tak, aby dokázaly zabránit prosáknutí moči a unikání zápachu. Sortiment těchto výrobků zahrnuje širokou škálu velikostí a absorpčních úrovní. Kliknutím zde zobrazíte další informace o přínosech výrobků na inkontinenci.

Léčiva a operace

V některých zemích se k léčbě stresové inkontinence používají určité léky na předpis a v některých případech může urolog nebo urogynekolog přistoupit k chirurgickému zákroku. Potřebujete-li podrobnější informace, je nejlépe se poradit se specialisty na inkontinenci a urologii.

Pomoc při urgentní inkontinenci

Někdy se tato forma inkontinence označuje jako hyperaktivita močového měchýře. Jak již toto označení napovídá, tato forma inkontinence se projevuje náhlým a neovladatelným nucením k močení.

Usnadněte si život

Pocítíte-li náhlé nucení na močení, nepotřebujete zrovna běh přes překážky k nejbližší toaletě, ani následný boj s rozepínáním oděvu. Vždy se proto ujistěte, zda máte snadný přístup k toaletě, a snažte se vyloučit ze šatníku oděvy s nešikovným zapínáním. Užitečný tip při samovolném úniku moči: Nošení kombinéz není pravděpodobně nejlepší nápad!

U této formy inkontinence se dále doporučuje rehabilitace (cvičení k opětovnému posílení) močového měchýře, které může pomoci až v 50% případů. Cvičení funguje na principu vědomého zadržování většího množství moči po delší dobu a snížení četnosti samotného močení. Snažíte se tedy moč zadržet co nejdéle. Močový měchýř poté přestane „přehánět“ potřebu ke svému vyprázdnění, kterou pociťujete i v případě, kdy je močový měchýř naplněn jen z poloviny. Postupem času pro Vás bude zadržení moči snazší.

Může cvičení pomoci?

Posilování svalstva pánevního dna se používá zejména v případě stresové inkontinence, avšak dokázalo pomoci i u pacientů trpících urgentní inkontinencí. Další informace naleznete v oddílu Cvičení
 

Zdravotnické pomůcky

Nepomůže-li rehabilitace svalstva močového měchýře, existují další způsoby léčby. Zavedení cévky s přenosným vakem může být dočasné opatření, zejména je-li inkontinence důsledkem chirurgického zákroku, ze kterého se pacient zotavuje.

Nejobvyklejšími lékařskými pomůckami jsou absorpční inkontinenční pomůcky. Tyto výrobky jsou navrženy tak, aby dokázaly zabránit prosáknutí moči a unikání zápachu. Sortiment těchto výrobků zahrnuje širokou škálu velikostí a absorpčních úrovní. Kliknutím zde zobrazíte další informace o přínosech výrobků na inkontinenci.

Léčiva a operace

Urgentní inkontinence se někdy označuje též pojmem „hyperaktivita močového měchýře“. Tuto hyperaktivitu mohou pomoci zmírnit určitá léčiva. Zřídkakdy pak lékaři přistupují k chirurgickému zákroku. Potřebujete-li podrobnější informace o dostupných léčivech, je nejlépe se poradit se specialisty na inkontinenci a urologii.

Pomoc při smíšené inkontinenci

Nejlepší rada při smíšené inkontinenci je soustředit se na nejvýraznější projevy a pokusit se zvládnout nejprve je. V případě dominantních projevů stresové inkontinence můžete začít posilováním svalstva pánevního dna, v případě urgentní inkontinence pak rehabilitací svalstva močového měchýře. Jakmile dojde ke zlepšení nejzávažnějších projevů, začněte se zabývat ostatními projevy.

Pomoc při funkčně podmíněné inkontinenci

Jestliže Vám ve včasné návštěvě toalety brání fyzický či psychický stav, není to Vaše chyba. V této situaci je důležité zabránit pocitům stresu a úzkosti. Za těchto okolností nemohou příliš pomoci léčiva. Dopady různých „nehod“ však můžete podstatně zmírnit používáním přiměřené ochrany. Díky této ochraně získáte zpět sebedůvěru a jistotu, že případný únik moči bude zcela zachycen a vy se budete neustále cítit svěží, v suchu a pohodlí.

Zajistěte si snadnou dostupnost toalety

Pocítíte-li náhlé nucení na močení, nepotřebujete zrovna běh přes překážky k nejbližší toaletě, ani následný boj s rozepínáním oděvu. Vždy se proto ujistěte, zda máte snadný přístup k toaletě, a snažte se vyloučit ze šatníku oděvy s nešikovným zapínáním. Užitečný tip: nošení kombinéz není pravděpodobně nejlepší nápad!

Pomoc při reflexní inkontinenci

Tato forma inkontinence se bohužel léčí velmi obtížně, avšak ochrana proti inkontinenci dokáže zajistit, že nemusíte pociťovat veškeré důsledky svého onemocnění v každodenním životě.

Vyhledejte si proto správný výrobek, který Vám bude nejlépe vyhovovat, a požádejte o zaslání bezplatného vzorku ve vyhledávači výrobků.