Co se s tím dá dělat?

Pomozte svému blízkému s jeho inkontinencí.

Pokud ještě nenavštívil lékaře, domluvte s ním schůzku. O stavu svého blízkého toho budete potřebovat zjistit co nejvíce. Pak mu můžete zajistit správnou léčbu. 
 
Váš lékař bude chtít předejít jakémukoli nepohodlí vašeho blízkého. Pravděpodobně mu tedy doporučí tu nejméně invazivní léčbu. Zpočátku může jít o změny životního stylu, fyzioterapeutická cvičení a zdravotnické prostředky (viz níže). Pokud tyto věci nebudou fungovat, může lékař vašeho blízkého odkázat na určitého specialistu. Jako poslední možnost může takový specialista doporučit nějaký lék nebo operaci. Můžete však být klidní, protože spolu s odborníky zvládnete svému blízkému s inkontinencí pomoci.
 
Vy i váš blízký se ovšem můžete cítit trapně, když se mu snažíte s inkontinencí pomáhat. Je to přirozené. Koneckonců, je to osobní záležitost. Ale je toho spousta, co pro něho můžete udělat. Bude tedy dobré, pokud překonáte jakékoli rozpaky – tím mu pomůže cítit se uvolněněji. A pokud toho o jeho stavu zjistíte co nejvíce, pochopíte, čím prochází. Můžete mu tedy poskytnout přesně takovou podporu, kterou potřebuje.  

Tipy pro různé typy inkontinence

Přečetli jste si naši sekci Typ inkontinence? Popisuje některé z nejběžnějších druhů ochablosti močového měchýře. Měli byste být schopni najít ten, který odpovídá stavu vašeho blízkého. 
 
Níže jsou odborné tipy, které vám pomohou vypořádat se s jeho konkrétním typem.
Pomoc se stresovou inkontinencí
Nejprve se zamyslete nad životním stylem vašeho blízkého. Pár jednoduchých změn by mohlo znamenat velký pozitivní rozdíl. 
  • Zajistěte jeho dostatečnou hydrataci.
    Přirozeně si můžete myslet, že by měl méně pít. To by ovšem mohlo vést k vyšší koncentraci moči. Což by mohlo dráždit močový měchýř a vést k jeho vyšší aktivitě. Doporučujeme, aby váš blízký pil jako obvykle, podle toho, jak bude pociťovat žízeň. To by mělo stačit k tomu, aby si jeho moč udržela zdravou světlou barvu. Jak možná očekáváte, nadměrné pití pouze povede k tomu, že bude muset „chodit“ častěji. Zkuste tedy udržovat zdravou rovnováhu.

  • Vyhněte se určitým nápojům.
    Pamatujte na to, že některé nápoje působí jako diuretika, což znamená, že způsobují častější potřebu návštěvy toalety. Patří k nim čaj a káva, které obsahují kofein, a alkoholické nápoje. Není na škodu, když svému blízkému dovolíte, aby si někdy trochu užil. Nic se ovšem nesmí přehánět.

  • Myslete také na příjem kalorií.
    Nadváha oslabuje , což může způsobovat inkontinenci. Abyste svého blízkého udrželi ve formě, dbejte na to, abyste mu podávali zdravé a výživné jídlo bez přílišného množství kalorií.

  • Odrazujte jej od kouření.
    Kouří člověk, o kterého se staráte? Kouření samo o sobě ochablost močového měchýře nezpůsobuje. Ovšem kašlání, které je s kouřením spojeno, může vyvíjet tlak na močový měchýř. Zkuste tedy svého blízkého přesvědčit, aby kouření omezil nebo jej zcela zanechal. Bude to mít přínos z hlediska jeho , ale i celkového zdraví. 


  • Podporujte tělesné cvičení.
    Je váš blízký mobilní? Nebo mu můžete pomoci, aby se pohyboval? Ovládání močového měchýře může zlepšit tím, že bude provádět cviky pánevního dna. Vědci zjistili, že až 70 % případů mírné až středně těžké inkontinence lze tímto způsobem zlepšit nebo zcela vyléčit. Váš blízký ovšem bude muset provádět správná cvičení pánevního dna (Kegelovy cviky) pravidelně po dobu tří až šesti měsíců. Nikdy není pozdě s cvičením začít – i když je vašemu blízkému 70 nebo 80 let, může dojít ke zlepšení příznaků. Odborný lékař mu může doporučit takové techniky, jako je elektrická stimulace, která mu pomůže provádět tyto cviky správně. Přečtěte si o cvičení více informací.
Pomoc s urgentní inkontinencí
Ta se někdy označuje jako hyperaktivní močový měchýř. Jak již název naznačuje, dochází k ní tehdy, když máte náhlou a nezastavitelnou potřebu „si odskočit“. Zde je několik tipů, které vám s péčí o vašeho blízkého pomohou:
  • Pomozte mu dostat se na toaletu.
    Dbejte na to, aby cesta na toaletu byla volná a snadno k nalezení.  Pokud je mobilní nebo částečně mobilní a oblečený, mělo by jít oblečení snadno svléknout – nemělo by tedy obsahovat žádné složité zapínání.

  • Pomozte mu s tréninkem močového měchýře a cvičením.
    S urgentní inkontinencí je možné močový měchýř znovu „vytrénovat“. Podporujte proto svého blízkého, aby zkoušel po delší dobu zadržovat větší množství moči. A aby chodil na toaletu méně často. Jeho močový měchýř tak přestane „zveličovat“ potřebu jít na toaletu, když bude jen z poloviny plný. Trénink mu bude časem připadat stále snadnější. Až 50 % lidí, kteří mají urgentní inkontinenci a kteří cvičení vyzkoušeli, jej považují za účinné.

> Kegelovy cviky svalů pánevního dna mohou být přínosné také v některých případech urgentní .

> Zjistěte o cvičení více.

Pomoc se smíšenou inkontinencí
Trpí váš blízký kombinací stresové a urgentní ? Pokud ano, nejlepší je soustředit se na dominantní příznaky a pokusit se vypořádat se nejprve právě s nimi. Můžete začít cvičením pánevního dna v případě stresové inkontinence nebo tréninkem močového měchýře v případě . Poté, jakmile se hlavní příznaky zlepší, začněte řešit ostatní symptomy.
Pomoc s funkčně podmíněnou inkontinencí nebo inkontinencí z neurologických příčin
Brání vašemu blízkému ve včasné návštěvě toalety fyzická nebo mentální porucha? Nebo mu brání v ovládání močového měchýře?  Lékaři by mu mohli pomoci. A pokud se to nepodaří, stále jsou k dispozici možnosti, jak situaci vašeho blízkého vylepšit.
 
Nejdůležitější je minimalizovat dopad jakýchkoli nehod, a to prostřednictvím správných inkontinenčních pomůcek. Dobře navržené inkontinenční a kalhotky zadrží jakoukoli uniklou moč. Zajistí také vašemu blízkému pocit svěžesti, sucha, čistoty a pohodlí. 
 
Opatření pro vážnější případy
V závislosti na stavu vašeho blízkého vám možná lékař nebo specialista doporučí některé z následujících opatření:
  • Zdravotnické prostředky
    Lékař může vašemu blízkému zavést cévku (hadičku, která se zavádí do močové trubice) s přenosným sáčkem, do kterého se zachycuje veškerá moč. Může to být pouze dočasné opatření, obzvláště pokud je důsledkem operace, z níž se váš blízký zotavuje. Možná budete muset sáčky vyměňovat a čistit – což je úkol, který se snadno naučíte. Důležité je chápat, že cévka není řešením v případě inkontinence moči, ale může pomoci v případě zvětšení prostaty nebo jako dočasné opatření po operaci prostaty.

    Nejčastěji používanými zařízeními v případě ochablosti močového měchýře jsou absorpční inkontinenční vložky a kalhotky. Jsou vymyšleny tak, aby chránily proti únikům a zápachu, a vyrábějí se v celé řadě velikostí a úrovní absorpce.

    > Objevte inkontinenční pomůcky TENA.

  • Poslední možnost: léky a/nebo operace
    Existují léky, které pomáhají snižovat hyperaktivitu močového měchýře. Chcete-li zjistit více o lécích, které by mohly vašemu blízkému pomoci s urgentní inkontinencí, požádejte svého lékaře, aby vás odkázal na některého specialistu, například urologa nebo urogynekologa.

    Chirurgický zákrok může s léčbou inkontinence pomoci, ale využívá se zřídka.
Další způsoby, které mohou pomoci
Co jiného můžete udělat, abyste pomohli svému blízkému s funkčně podmíněnou inkontinencí? Dbejte na to, aby cesta na toaletu byla volná a snadno k nalezení. A pokud je mobilní nebo částečně mobilní a má běžné oblečení, pomůže mu, pokud bude mít oděvy, které jdou snadno svléknout – to znamená bez složitého zapínání.
Dopřejte svým blízkým to nejlepší
Prohlédněte si zde řadu výrobků TENA a objevte to nejúčinnější řešení, které vašemu blízkému zajistí pocit čistoty a pohodlí.