Osoba, o kterou pečuji, se dokáže sama umýt i obléci. Pouze někdy nedokáže ovládat vyprazdňování močového měchýře.

Snižte dramatičnost situace

Ztráta volní kontroly močového měchýře a s ní související úniky moči mohou být pro Vaše blízké samozřejmě ponižující, avšak tato skutečnost by je neměla odrazovat od společenského kontaktu a zbytečně tak snižovat kvalitu jejich života. Otevřený, avšak současně chápavý postoj a rozhovor o jejich situaci jim pomůže uvědomit si, že inkontinence nemusí nikterak radikálně zasahovat do jejich života a že s pomocí správných výrobků a dodržováním několika tipů souvisejících s životosprávou budou moci i nadále vykonávat veškeré společenské činnosti, aniž by se museli strachovat z případného vzniku nepříjemné situace.

Uklidněte je informací, že inkontinencí rozhodně nejsou postiženi sami

Inkontinence je ve skutečnosti zcela běžná. Potíže s inkontinencí zaznamená v průběhu svého života průměrně každá čtvrtá žena a každý osmý muž. U žen je tedy výskyt inkontinence stejně častý jako výskyt senné rýmy. Existuje mnoho příčin inkontinence. Inkontinence je pouze jednou z řady věcí, které se některým lidem stávají, a to bez ohledu na věk.

Zvažte, zda by mohla pomoci drobná úprava životního stylu

Příjem tekutin

Vaši blízcí mohou být v pokušení snížit příjem tekutin, avšak tento postup může vyústit ve vyšší koncentraci moči, která bude poté jejich močový měchýř dráždit a vybízet jej ke zvýšené aktivitě. Proto jim doporučte vypít takové množství tekutin, jaké je obvyklé k zahnání pocitu žízně. Takové množství by mělo stačit k zachování zdravé barvy moči. Moč by měla mít barvu světlé slámy. Jak asi očekáváte, přílišný přísun tekutin pouze zesílí nucení navštívit toaletu, takže Vaši blízcí by měli pít zcela normálně jako každý jiný zdravý člověk.

Mějte na paměti, že některé nápoje mají diuretické (močopudné) účinky

Předpokládáme, že nechcete své nejbližší připravit o jejich životní potěšení, avšak pamatujte, že kofein, alkohol a sycené nápoje jsou diuretika, která způsobují častější návštěvu toalety.

Společně vytvořte správné prostředí

Vaši blízcí mohou ocenit snadnou cestu na toaletu, která jim v případě potřeby umožní dorazit na toaletu rychle a včas. Stejně tak mohou ocenit oděv, který se snáze vysvléká, tedy například široké sukně a kalhoty na zavázání v pase. Významně může pomoci též oddělený koš na prádlo, který Vašim blízkým umožní shromažďovat své prádlo na jednom místě a mít tak pocit větší kontroly. Do koupelny nebo do ložnice umístěte odpadkový koš s víkem, do kterého lze odkládat použité pomůcky. 

Na čerstvý vzduch

Zkontrolujte, aby si Vaši svěřenci vždy s sebou brali náhradní ochranné pomůcky a igelitový sáček, do kterého mohou uložit použité pomůcky. Při cestách vlakem a letadlem se snažte zajistit sedadlo v blízkosti toalety. V případě delší cesty autobusem nebo osobním automobilem požádejte řidiče, aby v průběhu cesty dělal pravidelné zastávky na toaletu.

Posilování svalstva pánevního dna

Jsou-li Vaši blízcí postiženi stresovou inkontinencí, mohli by kupříkladu rádi vědět, zda se jejich stav může zlepšit posilováním svalstva pánevního dna. Tento druh fyzioterapie se obvykle předepisuje jako první způsob léčby stresové inkontinence. Ve skutečnosti lze pravidelným cvičením svalstva pánevního dna po dobu 3 až 6 měsíců zlepšit či dokonce zcela vyléčit až 70 % malých až středně velkých úniků moči. Mějte však na paměti, že výsledky cvičení se budou projevovat dlouhodobě jen v případě, že osoba nepřestane cvičit. Tato cvičení fungují na principu opětovného nabytí schopnosti ovládat svalstvo, které uzavírá močovou trubici. Nikdy není pozdě začít – projevy úniku moči lze zlepšit i v 70. či 80. roku věku.

Kliknutím zde stáhnete podrobného průvodce cvičením svalstva pánevního dna. 

S ohledem na správné provádění cviků může lékař doporučit techniky, jakými jsou například biologická zpětná vazba nebo elektrická stimulace.

Zdravotnické pomůcky

Kde nepomůže fyzioterapie, může Váš lékař zvažovat další možnosti léčby. Vsunutí katétru s přenosným vakem může být dočasné opatření, zejména je-li inkontinence důsledkem chirurgického zákroku.

Nejobvyklejšími lékařskými pomůckami jsou absorpční pomůcky.
K dispozici jsou ochranné pomůcky nejrůznějších velikostí, absorpčních schopností, pro lehký i těžký stupeň inkontinence, pro muže i ženy, jakož i pro nejrůznější osobní priority a životní styly. Existují též výrobky obsahující pohlcovače zápachu, takže Vaši blízcí se nemusí ve společnosti obávat zápachu ani vlhkosti.

Kliknutím zde zobrazíte další informace o přínosech výrobků na inkontinenci.

Léčiva a operace

V některých zemích se k léčbě stresové inkontinence používají určité léky na předpis a v některých případech může urolog nebo urogynekolog přistoupit k chirurgickému zákroku. Potřebujete-li podrobnější informace, je nejlépe se poradit se specialisty na inkontinenci a urologii.

Nyní již tedy znáte potřebná fakta, takže proč je nevytisknout pro Vaše nejbližší. Pokud možno jim též doporučte navštívit náš Vyhledávač výrobků, který jim pomůže zvolit ten nejvhodnější výrobek, a objednat si bezplatný vzorek.