Osoba, o kterou pečuji, není postižena omezením hybnosti, avšak v důsledku psychického onemocnění nedokáže vždy předejít únikům moči.


 

Snažte se zůstat klidní a uklidnit i své nejbližší

Jsou-li Vaši blízcí postiženi psychickým onemocněním, například demencí nebo poškozením nervové soustavy, které jim brání rozpoznat potřebu navštívit toaletu, může být pro ně tato skutečnost poměrně bolestivá. Dokážete-li zajistit odstranění následků samovolného úniku moči rychle, s klidem a při zachování jejich osobní důstojnosti, pomůžete tak snížit dramatičnost situace.

Dopřejte jim kvalitní ochranné pomůcky pro inkontinentní

Správné ochranné pomůcky pomáhají absorbovat úniky moči, předcházejí prosáknutí stolice a zabrání tvorbě zápachu. Ochráníte tak nejen oděv a životní prostředí svých blízkých, ale především jejich důstojnost. Ochranné pomůcky jsou k dispozici v řadě velikostí i úrovní absorpce. K dostání jsou výrobky pro muže i ženy. Mnoho lidí je toho názoru, že natahovací ochranné pomůcky, které se oblékají stejně jako běžné spodní prádlo, jsou přijatelnější pro osoby postižené určitým stupněm zmatenosti, neboť jim pomáhají cítit se „normálně“. Další informace o ochranných pomůckách pro inkontinentní naleznete v našem Pavilonu výrobků.

Příjem tekutin

Vaši blízcí mohou být v pokušení snížit příjem tekutin, avšak tento postup může vyústit ve vyšší koncentraci moči, která bude poté jejich močový měchýř dráždit a vybízet jej ke zvýšené aktivitě. Proto jim doporučte vypít takové množství tekutin, jaké je obvyklé k zahnání pocitu žízně. Takové množství by mělo stačit k zachování zdravé barvy moči. Moč by měla mít barvu světlé slámy. Jak asi očekáváte, přílišný přísun tekutin pouze zesílí nucení navštívit toaletu, takže Vaši blízcí by měli pít zcela normálně jako každý jiný zdravý člověk.

Mějte na paměti, že některé nápoje mají diuretické (močopudné) účinky

Předpokládáme, že nechcete své nejbližší připravit o jejich životní potěšení, avšak pamatujte, že kofein, alkohol a sycené nápoje jsou diuretika, která způsobují častější návštěvu toalety.

Pravidelné návštěvy toalety pomáhají snížit četnost nehod

Jestliže Vaši blízcí zapomínají na potřebu navštívit toaletu, snažte se jim návštěvu toalety přes den a před spaním pravidelně připomínat. Dle jejich psychického stavu jim možná budete muset na toaletu pomoci. V takovém případě svým blízkým vybírejte oděv, který lze snadno vysvlékat, například široké sukně a kalhoty na zavázání v pase. Takový oděv navíc postižené osobě usnadňuje pohyb, takže dorazit na toaletu pro ni bude snazší.

Výměna pomůcek a osobní hygiena

Vaši blízcí si mohou nehody všimnout ihned, jakmile k ní dojde. Mohou být též schopni provést výměnu ochranné pomůcky sami, nebo budou vyžadovat pomoc jiné osoby. V každém případě zajistěte, aby byli nové ochranné pomůcky vždy snadno v dosahu. Na příhodné místo též umístěte odpadkový koš s víkem na použité výrobky. Výrobky v podobě plenkových kalhotek, jejichž boky lze otevřít roztrhnutím, usnadňují výměnu s ohledem na rychlost i čistotu. Vlhčené ubrousky pak mohou být vůči pokožce jemnější než běžný toaletní papír.

Péče o pokožku

Moč může způsobovat podráždění pokožky, která může být zejména u osob vysokého věku obzvláště citlivá. Riziko podráždění pokožky pomohou snížit ochranné výrobky s vysokými absorpčními schopnostmi, které moč rychle odvedou od pokožky i v případě, že uživatel po delší dobu sedí. Máte-li obavy související s citlivostí pokožky Vašich blízkých, porozhlédněte se v našem Pavilonu výrobků po ochranných pomůckách, které snižují riziko podráždění pokožky.

Stanovte pro sebe i své nejbližší pevný režim

Osoby se sníženými schopnostmi pamatování nebo narušeným psychickým zdravím se obvykle cítí mnohem bezpečněji, mají-li stanoven pevný režim. Pevný režim pomáhá snížit četnost vzniku nehod u osob, které alespoň občas dokážou samy navštívit toaletu. Stanovte tedy pevný denní režim ve smyslu pravidelného jídla, návštěvy toalety, odpočinku a zájmových činností, tedy například procházek nebo sledování televize. Při sestavování režimu byste neměli zapomínat ani na svůj vlastní odpočinek. Vaši blízcí si zvyknou, že v tuto dobu jsou odkázáni sami na sebe, pakliže je to z hlediska jejich zdravotního stavu možné, nebo na pomoc jiného pečovatele. Zavedení denního režimu může pomoci snížit četnost výskytu nehod i v případě, že osoba, o kterou pečujete, vyvíjí pouze velmi málo aktivity. Další užitečné tipy, které Vám usnadní péči o Vaše blízké, naleznete v naší Kavárně.

Požádejte o pomoc místní a charitativní organizace

Je možné, že v blízkosti Vašeho bydliště se nachází denní stacionáře pro dospělé nebo jiné zdravotnické organizace. Je-li tomu tak, máte příležitost svěřit péči o své blízké do rukou profesionálů a sami si na několik hodin odpočinout. Další výhoda takových zařízení spočívá v tom, že Vaši blízcí získají příležitost ke společenskému kontaktu s ostatními návštěvníky stacionáře. Mnohé z těchto organizací nabízejí odvoz a možnosti stravování a pořádají pravidelné skupinové činnosti, například celodenní výlety. Mohou se též postarat o rozvoz obědů do domu. Další užitečné nápady a rady, které Vám usnadní péči o Vaše blízké, naleznete v naší Kavárně.

Máte-li specifický dotaz související s inkontinencí, pošlete dotaz na našeho odborníka ZDE.