Osoba, o kterou pečuji, je postižena psychickým onemocněním a v důsledku fyzického stavu není schopna se sama umýt, obléci či dojít na toaletu

Snažte se zůstat klidní a uklidnit i své nejbližší

Mnoho věcí bude záviset na stupni fyzického a psychického postižení vašich nejbližších. Je možné, že pečujete o osobu s velmi omezenými schopnostmi z hlediska rozpoznání nebo reakce na inkontinenci a na vaši péči. Existují však též pacienti s psychickým onemocněním, například demencí, kteří mají naopak zesílené povědomí a na Vaši péči reagují v souvislosti s intimností situace podrážděně. Dokážete-li však v každém případě zajistit odstranění následků samovolného úniku moči rychle, s klidem a při zachování jejich osobní důstojnosti, pomůžete tak snížit dramatičnost situace pro sebe i své nejbližší.

Obstarejte kvalitní ochranné pomůcky pro inkontinentní

Správné ochranné pomůcky pomáhají absorbovat úniky moči, předcházejí prosáknutí stolice a zabrání tvorbě zápachu. Ochráníte tak nejen oděv, lůžkoviny a životní prostředí svých blízkých, ale především jejich důstojnost. Ochranné pomůcky jsou k dispozici v řadě velikostí i úrovní absorpce. K dostání jsou výrobky pro muže i ženy. Mnoho lidí je toho názoru, že natahovací ochranné pomůcky, které se oblékají stejně jako běžné spodní prádlo, jsou přijatelnější pro osoby, které jsou při výměně pomůcek schopny stát. Musí-li však Vaši blízcí při výměně pomůcek ležet, existují i pro tento případ výrobky, které výměnu do značné míry usnadní. Výrobky TENA Flex byly vyvinuty právě s ohledem na snadnou a rychlou výměnu u osob upoutaných na lůžko. Výrobky TENA Flex tak podstatně snižují namáhání zad pečující osoby. Další informace o výrobcích TENA Flex, jakož i o ostatních pomůckách pro inkontinentní naleznete v našem Pavilonu výrobků.

Vytvořte prostředí, které bude Vám oběma vyhovovat

Tvorba prostředí závisí na fyzických potřebách ošetřované osoby. Jestliže svým blízkým pomáháte s odchodem na toaletu, například na invalidním vozíku, odstraňte z cesty veškeré překážky. Vaši blízcí mohou též ocenit oděv, který se snáze vysvléká, tedy například široké sukně a kalhoty na zavázání v pase. Do koupelny nebo do ložnice umístěte odpadkový koš s víkem, do kterého lze odkládat použité pomůcky. 

Výměna pomůcek a osobní hygiena

Zajistěte, aby nepoužité ochranné pomůcky byly vždy snadno v dosahu. Pro osoby, které výměnu pomůcek zvládnou vestoje, jsou z hlediska snadnosti a čistoty výměny vhodnější výrobky v podobě natahovacích plenkových kalhotek, jejichž boky lze otevřít roztrhnutím. Existují však i výrobky, které značně usnadňují výměnu vleže. Výrobky TENA Flex byly vyvinuty právě s ohledem na snadnou a rychlou výměnu u osob upoutaných na lůžko. Výrobky TENA Flex tak podstatně snižují namáhání zad pečující osoby. Další informace o výrobcích TENA Flex, jakož i o ostatních pomůckách pro inkontinentní naleznete v našem Pavilonu výrobků.

Péče o pokožku

Moč může způsobovat podráždění pokožky, která může být zejména u osob vysokého věku obzvláště citlivá. Riziko podráždění pokožky pomohou snížit ochranné výrobky s vysokými absorpčními schopnostmi, které moč rychle odvedou od pokožky i v případě, že uživatel po delší dobu leží. Máte-li obavy související s citlivostí pokožky Vašich blízkých, porozhlédněte se v našem Pavilonu výrobků po ochranných pomůckách, které snižují riziko podráždění pokožky. Vlhčené ubrousky pak mohou být vůči pokožce jemnější než běžný toaletní papír, zejména při odstraňování zbytků inkontinence stolice.

Příjem tekutin

Vaši blízcí mohou být v pokušení snížit příjem tekutin, avšak tento postup může vyústit ve vyšší koncentraci moči, která bude poté jejich močový měchýř dráždit a vybízet jej ke zvýšené aktivitě. Proto jim doporučte vypít takové množství tekutin, jaké je obvyklé k zahnání pocitu žízně. Takové množství by mělo stačit k zachování zdravé barvy moči. Moč by měla mít barvu světlé slámy. Jak asi očekáváte, přílišný přísun tekutin pouze zesílí nucení navštívit toaletu, takže Vaši blízcí by měli pít zcela normálně jako každý jiný zdravý člověk.

Mějte na paměti, že některé nápoje mají diuretické (močopudné) účinky

Předpokládáme, že nechcete své nejbližší připravit o jejich životní potěšení, avšak pamatujte, že kofein, alkohol a sycené nápoje jsou diuretika, která způsobují častější návštěvu toalety.

Stanovte pro sebe i své nejbližší pevný režim

Osoby s narušeným psychickým zdravím se obvykle cítí bezpečněji, mají-li stanovený pevný režim. Výměnou ochranných pomůcek v pevně stanovenou dobu, předem stanoveným způsobem a opakováním stejných slov při výměně lze u těchto osob dosáhnout zeslabení pocitů úzkosti, které s výměnou ochranných pomůcek mohou souviset. Pokuste se tedy sestavit určitý model situace. Vaši blízcí tak budou vědět, kdy je čeká výměna ochranných pomůcek, kdy jídlo, odpočinek a ostatní činnosti, například sledování televize.  Při sestavování režimu byste neměli zapomínat ani na svůj vlastní odpočinek. Svěřování Vašich blízkých do rukou jiného pečovatele nebo člena rodiny by však mělo být též pravidelné.  Další užitečné tipy, které Vám usnadní péči o Vaše blízké, naleznete v naší Kavárně.

Požádejte o pomoc místní a charitativní organizace

Je možné, že v blízkosti Vašeho bydliště se nachází denní stacionáře pro dospělé nebo jiné zdravotnické organizace. Je-li tomu tak, máte příležitost svěřit péči o své blízké do rukou profesionálů a sami si na několik hodin odpočinout. Mnohé z těchto organizací nabízejí odvoz, či dokonce rozvoz obědů. Další užitečné nápady a rady, které Vám usnadní péči o Vaše blízké, naleznete v naší Kavárně.

Máte-li specifický dotaz související s inkontinencí, zašlete svůj dotaz na našeho odborníka ZDE.