Osoba, o kterou pečuji, se těší dobrému psychickému zdraví, ale není v důsledku fyzického stavu schopna se sama umýt, obléci či dojít na toaletu

Spojte své síly


Jestliže u Vašich nejbližších v nedávné době došlo k úplné ztrátě nebo i částečnému omezení hybnosti, budete si oba muset zvyknout, že Vaši blízcí budou vyžadovat Vaši pomoc i se zcela základními činnostmi, jakými jsou stravování, koupel či návštěva toalety. A právě intimnost návštěvy toalety může Vám i Vašim blízkým zpočátku způsobovat obtíže, zejména pokud se oba teprve učíte, co znamená pohodlná návštěva toalety. Proto společně sestavte soubor pravidel a vzájemně naslouchejte návrhům a obavám. Brzy se Vám podaří zavést postup, který bude oběma vyhovovat, a veškeré rozpaky rychle zmizí v nenávratnu.

Obstarejte kvalitní ochranné pomůcky pro inkontinentní

Správné ochranné pomůcky pomáhají absorbovat úniky moči, předcházejí prosáknutí stolice a zabrání tvorbě zápachu. Ochráníte tak nejen oděv a životní prostředí svých blízkých, ale především jejich důstojnost. Ochranné pomůcky jsou k dispozici v řadě velikostí i úrovní absorpce. K dostání jsou výrobky pro muže i ženy. Mnoho lidí je toho názoru, že natahovací ochranné pomůcky, které se oblékají stejně jako běžné spodní prádlo, jsou přijatelnější pro osoby, které jsou při výměně pomůcek schopny stát. Musí-li však vaši blízcí při výměně pomůcek ležet, existují i pro tento případ výrobky, které výměnu do značné míry usnadní Vám oběma. Výrobky TENA Flex byly vyvinuty právě s ohledem na snadnou a rychlou výměnu u osob upoutaných na lůžko. Výrobky TENA Flex tak podstatně snižují namáhání zad pečující osoby. Další informace o výrobcích TENA Flex, jakož i o ostatních pomůckách pro inkontinentní naleznete v našem Pavilonu výrobků.

Společně vytvořte správné prostředí

Tvorba prostředí závisí na fyzických potřebách ošetřované osoby. Jestliže Vaši blízcí dokážou sami navštívit toaletu, například na invalidním vozíku nebo s pomocí chodítka, odstraňte z cesty veškeré překážky. Vaši blízcí mohou též ocenit oděv, který se snáze vysvléká, tedy například široké sukně a kalhoty na zavázání v pase. Do koupelny nebo do ložnice umístěte odpadkový koš s víkem, do kterého lze odkládat použité pomůcky. 

Výměna pomůcek a osobní hygiena

Zajistěte, aby nepoužité ochranné pomůcky byly vždy snadno v dosahu. Jsou-li Vaši blízcí postiženi inkontinencí stolice, mohou být správnou volbou pro pacienty, kteří dokáží při výměně ochranných pomůcek stát, výrobky v podobě natahovacích plenkových kalhotek, které lze otevřít roztržením boků. Tyto výrobky pak usnadňují výměnu s ohledem na rychlost a čistotu při výměně vleže. Vlhčené ubrousky pak mohou být vůči pokožce jemnější než běžný toaletní papír, zejména při odstraňování zbytků inkontinence stolice.

Péče o pokožku

Moč může způsobovat podráždění pokožky, která může být zejména u osob vysokého věku obzvláště citlivá. Riziko podráždění pokožky pomohou snížit ochranné výrobky s vysokými absorpčními schopnostmi, které moč rychle odvedou od pokožky i v případě, že uživatel po delší dobu leží. Máte-li obavy související s citlivostí pokožky Vašich blízkých, porozhlédněte se v našem Pavilonu výrobků po ochranných pomůckách, které snižují riziko podráždění pokožky.

Příjem tekutin


Vaši blízcí mohou být v pokušení snížit příjem tekutin, avšak tento postup může vyústit ve vyšší koncentraci moči, která bude poté jejich močový měchýř dráždit a vybízet jej ke zvýšené aktivitě. Proto jim doporučte vypít takové množství tekutin, jaké je obvyklé k zahnání pocitu žízně. Takové množství by mělo stačit k zachování zdravé barvy moči. Moč by měla mít barvu světlé slámy. Jak asi očekáváte, přílišný přísun tekutin pouze zesílí nucení navštívit toaletu, takže Vaši blízcí by měli pít zcela normálně jako každý jiný zdravý člověk.

Mějte na paměti, že některé nápoje mají diuretické (močopudné) účinky

Předpokládáme, že nechcete své nejbližší připravit o jejich životní potěšení, avšak pamatujte, že kofein, alkohol a sycené nápoje jsou diuretika, která způsobují častější návštěvu toalety.

Promluvte si o případné pomoci ze strany místních a charitativních organizací

Je možné, že v blízkosti Vašeho bydliště se nachází denní stacionáře pro dospělé nebo jiné zdravotnické organizace. Je-li tomu tak, máte příležitost svěřit péči o své blízké do rukou profesionálů a oba si tak na několik hodin odpočinout. Tyto organizace mohou dokonce nabízet zájmové činnosti, které nelze provozovat doma. Mnohé z těchto organizací nabízejí odvoz a možnosti stravování a pořádají pravidelné skupinové činnosti, například celodenní výlety. Mohou se též postarat o rozvoz obědů do domu. Další nápady a rady ostatních pečovatelů naleznete v naší Kavárně.

Máte-li specifický dotaz související s inkontinencí, zašlete dotaz na našeho odborníka ZDE.