Způsoby léčby dětí trpících inkontinencí

Vždy se vyplatí zkontrolovat možnost výskytu infekce

Jestliže se Vaše dítě zdá jinak zdravé, je zde velice malá pravděpodobnost, že je inkontinence způsobena nějakou vážnou nemocí. Pokud přesto máte podezření na výskyt případné infekce, požádejte dětského lékaře o test moči. Laboratorní test vyloučí (popř. potvrdí) výskyt infekce v moči vašeho dítěte a zároveň prověří možný výskyt jiných onemocnění.

Noční alarmy

Tyto alarmy mohou být velice efektivním pomocníkem. Navržené tak, aby vydávaly signál, který dítě probudí, jakmile začne samovolný únik moči. Dítě se tak samo postupně naučí probudit se ve vhodný okamžik.

Tyto alarmy také můžete dostat v lékárnách, v takovém případě byste měli požádat zdravotní sestru o podrobné vysvětlení, jak výrobek funguje. Trocha trpělivosti se v tomto případě vyplatí. Existují dva základní typy alarmů.

• 'Zvonkový alarm' obsahuje plastovou destičku, kterou umístíte do středu postele na místo, kde se obvykle vyskytuje vlhkost. Součástí destičky je elektrický obvod, který je kabelem spojený se bzučákem alarmu. Umístěte alarm mimo dosah dítěte tak, aby až začne zvonit, muselo dítě vstát z postele, aby jej mohlo vypnout a dojít si na toaletu.

• 'Mini alarmy' jsou šikovnější. Připevňují se na dětské pyžamo. Tenký kabel spojuje alarm se senzorem, který umístíte na spodní prádlo dítěte. Vlhkost aktivuje alarm, který můžete okamžitě vypnout, ale dítě je nuceno se převléct do suchého prádla, aby předešlo opětovnému spuštění.

Používání nočního alarmu

• Ze začátku budete muset pravděpodobně jít a probudit Vaše dítě, jakmile sami uslyšíte alarm. Zhruba po prvních deseti nocích je většina dětí schopna vstát, vypnout alarm a dojít si na záchod. Budete také muset pomoci svému dítěti vyměnit ložní prádlo a vynulovat alarm. Baby-alarm vám pomůže udržet si přehled o situaci v dětském pokoji.

• Po deseti dnech umí většina dětí vstát včas a vypnout bzučák alarmu. Tím se omezí velikost i počet mokrých skvrn. To je pokrok.

• Pokud je zvuk alarmu natolik slabý, že se vaše dítě nevzbudí, můžete zesílit hlasitost tím, že umístíte zvukový box do plechovky.

• Buďte trpěliví. Některé děti mají "suchou" noc již po dvou měsících používaní alarmu, ale většina z nich potřebuje až čtyři měsíce.

• Pokud se dostaví úspěch a dítě již zůstává přes noc zcela suché, pokračujte přesto v používání alarmu ještě několik dalších měsíců.

Popravdě řečeno v mnoha případech je dítě jedinou osobou v domě, kterou alarm neprobudí. Průměrná úspěšnost tohoto způsobu léčby je 68 %. Pokud se nedostaví uspokojivý výsledek (menší vlhké skvrny nebo spouštění alarmu později v noci) ani po šesti týdnech, je lepší s používáním alarmu přestat a začít znovu po několika měsících.

Léky pro dětí trpící inkontinencí

Léky mohou poskytnout Vašemu dítěti rychlou pomoc, ale tím, že ho netrénují v kontrole vylučování, ve skutečnosti samovolný únik moči nevyléčí. Jakmile dítě přestane léky brát, noční pomočování se často znovu projeví. Většina lidí dává přednost používání ochranných pomůcek, ovšem léky mohou být užitečným pomocníkem v boji s inkontinencí především v situacích, jako jsou například školní výlety, kde dítě sdílí jeden pokoj s ostatními. Léky se vydávají pouze na lékařský předpis.

• Desmopressin pomáhal ledvinám snížit tvorbu moči. Podával se jako tablety nebo kapky do nosu. Účinnost byla v průměru dvě "suché" noci za týden a zhruba třetina dětí se užíváním zbavila samovolného úniku moči úplně. Nicméně tento lék byl pro výskyt vedlejších účinků stažen.

• Imipramine je lék, který pomáhá udržet v močovém měchýři více tekutiny. Účinnost tohoto léku je jedna až dvě "suché" noci za týden. Imipramine býval velice populární, ale dnes se již moc nepoužívá. Má některé vedlejší účinky, které Vám podrobněji vysvětlí Váš lékař. Není tak efektivní jako Desmopressin.


• Oxybutynin zklidňuje hyperaktivní močový měchýř. Může pomoci, pokud Vaše dítě trpí inkontinencí a nestíhá si dojít na toaletu. Nicméně tento lék má vedlejší účinky (suchá ústa, zácpa, rozostřené vidění) a dodnes není tak prověřený jako Desmopressin.