Všeobecné tipy pro učitele a rodiče

Zde je několik užitečných tipů jak zvládnout samovolný únik moči u Vašeho dítěte.

Tip 1 – Buďte trpěliví. Víme, že je to těžké, ale zkuste to. Většina dětí z nočního pomočování jednoduše vyroste a pokud je Vašemu dítěti pět let a méně, nemáte nejmenší důvod k obavám.

Tip 2 - Buďte klidní a vyjadřujte dítěti podporu. Mějte na paměti, že děti jsou velice citlivé k projevům netrpělivosti a rozmrzelosti.

Tip 3 - Řekněte jim, jak rozšířeným a běžným problémem je samovolný únik moči. Vaše dítě se může cítit osaměle a dělat si starosti, že s ním není něco v pořádku. Můžete zmínit, že ostatní děti ve škole možná trpí stejným problémem, jen o tom nemluví nahlas. Ubezpečte je, že se jedná jen o to, že jejich močový měchýř ještě nefunguje zcela bezchybně.

Tip 4 - Podrobné vysvětlení toho, jak funguje jejich tělo, jim dodá pocit bezpečí (můžete použít informace uvedené dále). Pro mladší děti si můžete vymyslet nějaký podobný příběh, jako je tento: "Pan Měchýř ještě stále neumí správně svojí práci... ale brzy se to už naučí a všechno pak bude fungovat správně." Tím, že vysvětlíme, jak celý proces funguje a že se jedná o dočasný problém, zbavíme situaci strachu a tajemna.

Tip 5 - Dbejte na pravidelný pitný režim Vašeho dítěte. Snížení přísunu tekutin způsobuje koncentraci moči, což může zhoršit dráždění a problémy. Dodržujte tedy normální pitný režim, pouze se pokuste omezit pití před spaním.

Tip 6 - Rada pro rodiče; pokud Vaše dítě trpí denním pomočováním, informujte učitele o jeho problémech. Ten mu pak může poskytnout podporu a zajistit snadný přístup ke školním toaletám. Dobrým nápadem je také přibalit do školní brašny náhradní spodní prádlo.

Tip 7 - Pokud jste Vy sami trpěli stejným problémem, nebojte se o tom před svými dětmi mluvit. Dodáte jim odvahu a naději, uvidí, že tím prošli i jiní a že se jednalo jen o dočasnou záležitost.

Tip 8 - Utněte tipec všem posměváčkům. Děti umí být k sobě navzájem opravdu bezcitné, zvláště pokud se jedná o noční pomočování. Proto je důležité jim vysvětlit, že každý má nějakou fyzickou odlišnost: někdo je krátkozraký, jiný trpí alergií, někdo má mateřská znaménka atd.  Měli byste jim připomenout, že: „Lidé se vyvíjejí odlišně a není to něco, co bychom mohli sami ovlivňovat. Ale co můžeme ovlivnit, je pozornost k lidem a ochota pomáhat jim v těžkých chvílích.“

Tip 9 - Nedovolte, aby se pro Vaše dítě stalo noční pomočování tím nejpodstatnějším v jeho životě. Z Vašeho dítěte může vyrůst třeba herec, sportovec, umělec, vědec nebo rozpustilý rošťák, ale nikdy by se neměl cítit jako "počuránek".